Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 26-10-04, 10:29
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ****kos58
Γεία σου Discos
Δεν έχω τίποτε με τ' αμερικανικά προϊόντα και ειδικά με τα skimmer της Euroreef (το Euroreef CS8-4 external ήταν μέσα στις επιλογές μου και είχα
επικοινωνήσει και για το κόστος των μεταφορικών, που είναι $140 για air mail).
Και καμια 300 ευρωπουλα+ στο τελωνειο....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ****kos58
Όσο για το τελευταίο με μεγάλη μου ευχαρίστηση!!!!
Ωωωωω ναι!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ****kos58
υπάρχει περίπτωση να "πετρώσει" ο αραγονίτης ( ο νεκρός ) αν μπεί χωρίς να έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος των βακτηριδίων;
Οχι δεν υπαρχει τετοια περιπτωση, ο αραγωνιτης εχει αυτη την ιδιοτητα να μην πετρωνει, σε αντιθεση με την δικη μας αμμο η οποια πετρωνει για πλακα. Βεβαια λενε πως σε κατασταση υπερασβεστιου +550ppm μπορει να υπαρχει θεμα πανω εκει αλλα ετσι και αλλιως ειναι πολυ ακραια τιμη και δυσκολα νομιζω πως μπορει να συμβει σε ενα στρωμενο ενυδρειο με σκληρα που τραβανε ασβεστιο σαν τρελα.

Για αυτο το λογο ετσι και αλλιως DSB κανουμε μονο με αραγωνιτη και οχι με δικη μας αμμο, γιατι ο αραγωνιτης "αναπνεει" και δεν "πετρωνει" ομως η δικη μας αμμος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theo
Αλλα αν πας για το pro τοτε ειναι μεγαλη η διαφορα τιμης και δεν ειμαι σιγουρος αν αξιζει τοσα λεφτα παραπανω μονο για το conductivity που θα χρησιμοποιουσα. Απλα αν παρεις το module αυτο μην βασιζεσε αποκλειστικα σ'αυτο μεχρι να δεις τι παιζετε. μετα απο ορισμενα τεστ θα ξερεις τι παιζεται και ποσο(και αν) απεχει οποτε ερμηνευεις τις ενδειξεις αναλογα.
Εχει και οξυγονο μαζι με conductivity, αλλα μονο το lab grade probe για οξυγονο εχει γυρω στα 500-600 ευρω. Καλο, αλλα ακριβο.

Δεν ξερω εαν στο νεο μου set-up θα βαλω καποια controllers η θα παρω μονο τους μετρητες ph, temp, conductivity , oxygen, redox της pin-point και θα ειμαι ενταξει. Σκεφτομαι και εγω το IKS αλλα λογο κοστους ακομα μου φαινεται ασυμφορο.

Βεβαια το Neptune aquacontroller που εχω εως τωρα δεν με εχει αφησει και τυφλα ικανοποιημενο, τελευταια μου εκανε το εξεις περιεργο, αλλαξα την μπαταρια και ξαφνικα για την επομενη βδομαδα ειχα PH 0,80 μοναδες κατω απο το κανονικο, πολυ περιεργο. Στην αρχη οταν το ειδα λεω παει, το χασαμε το ενυδρειο αλλα τα κοραλακια μου και τα ψαρακια μου ηταν ολα ενταξει, ετσι εβαλα ενα spare ph-μετερ της pin-point και ειδα πως ολα ενταξει. Τι να πω, ο θεος και η ψηχη του...

Οσο για το σκιμμερ αυτη την στιγμη εχω το euro-reef es5-3 που συστηνεται για 90 γαλονια και μαλλον θα κομπλαρω μαζι του και το remora με το aqua medic 1000 turbo multi sl που εχω για να πετυχω σωστο skimming στα 180 γαλονια / 650 λιτρα νερο.Μια αλλη σκεψη ειναι να παρω και ενα δευτερο ιδιο euroreef. Θα δω στην πορεια. Τι λετε εσεις?

Παντως ειναι απο τις λιγες φορες που πραγματικα ευχαριστιεμαι κουβεντουλα και ανταλασουμε αποψεις σε ενα σοβαρο επιπεδο. Παντα τετοια βρε παιδια να γελασει και λιγο το χειλακι μου.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01892 seconds with 11 queries