Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 24-10-04, 18:46
ninikos58 Ο χρήστης ninikos58 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την βοήθεια και τα καλά σου λόγια Discos.
Κατ' αρχάς οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 180-80-60 (Μ-Υ-Π) με καθαρό ύψος νερού 60 εκ. Έχω ήδη παραγγείλει ένα φίλτρο άμμου από premiumaquatics.
Για το sump ήμουν πολύ προβληματισμένος αν πρέπει να έχω ή όχι (παρ' όλο που όλοι το έχουν στο βασικό τους εξοπλισμό). Πίστευα ότι μόνο με canister filters θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα και πιο εύκολα στην παρακολούθηση. Διάβασα όμως ότι τα canister filters δημιουργούν προβλήματα nitrat. Αυτός είναι ο λόγος που δεν έχω προχωρίσει στο στύσημο του ενυδρείου. Η γνώμη σου είναι δηλαδή να παραγγείλω ένα sump και να χρησιμοποιήσω μόνο το eheim 2028 για χημικό.
Οι Turbelle είναι το κιτ TS24 της Tunze. 'Οσον αφορά τις λάμπες η Gieseman λέει ότι είναι κατάλληλες για βάθος 60 εκ. (για απαιτητικά σκληρά). Η θερμοκρασία τους θα είναι σίγουρα υψιλή, οπότε η βοήθεια του chiller θα είναι απαραίτητη.
Το skimmer Deltec AP850 εταιρεία το προτείνει για 1000l heavy stock ή 1500l normal stock. Ο λόγος που το διάλεξα είναι ένα topic που διάβασα στο Reef central που αφορούσε μια συγκρητική αναφορά μεταξύ των ευρωπαικών και αμερικανικών skimmer. Όπου το 95% των συμμετεχόντων ήταν υπέρ των ευρωπαικών και δη των εταιρειών όπως η DELTEC, Schuran, Grotech και η HS. Μεταξύ των άλλων έγραφαν, ότι παίζει μεγάλο ρόλο το impeller που χρησιμοποιεί η συγκεκρημένη εταιρεία και κάνει το μοντέλο 1/2 αποδοτικότερο από ανάλογα αμερικάνικα (ΕΤSS, EuroReef). Επίσης ανέφεραν ότι οι περισσότερες αμερικάνικες εταιρείες (ΑΕ technologies, EuroReef, κ.α.) κατασκευάζουν αντίγραφα των ευρωπαικών. Ο λόγος που είναι δύσκολη η προμήθειά τους (πάντα για την Αμερική) είναι επειδή δεν υπάρχουν εταιρείες να τα εισάγουν και οι τεράστιες διαφορές τιμής σε σχέση με τα αντίστοιχα αμερικάνικα. Τέλος για τη Red Sea έχω ακριβώς την ίδια γνώμη.
Το IKS aquastar θα συμπληρωθεί μελλοντικά με όλα τα modules (8 στο σύνολο).
Για calcium reactor σκοπεύω να αγοράσω το Deltec Kallkreaktor P600 ή το κάποιο αντίστοιχο της Schuran.
Τέλος όσον αφορά το διάβασμα:Ron Shimek, Mike Pletta, Eric Borneman, John Tullock, Anthony Calfo, Scott Fellman, Dave Playfair, Randy Holmes Farley, Bob Fenner είναι μερικοί από τους οποίους πιστεύω ότι έχω αποκτήσει ελάχιστες γνώσεις. Πάντως πιστεύω ότι το διάβασμα είναι το βασικό κλειδί για την επιτυχία του "αθλήματος", καθώς επίσης και η ανταλαγή απόψεων και εμπειριών με ανθρώπους με τα ίδια ενδιαφέροντα.

Ευχαριστώ
****kos58
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01559 seconds with 11 queries