Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 24-11-17, 22:04
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

καλησπέρα
σήμερα έχασα 1 μικρο δίσκο μείνανε 8 νερο άλλαξα περίπου 100 λίτρα την τεταρτη με απευθείας εισαγωγή του λαστιχου της οσμωσης στο ενυδρείο το νερο αρχiσε να μπαίνει στις 6,50 και τελειωσε στις 22,50 μετά έριξα και 1 καπάκι seachem diskus trace 5ml. δεν ξέρω μου φαίνεται ότι ο μεγαλος κυνυγαει τα πιο μικρά σε μέγεθος αλλα όλα μπήκανε με μια μερα διαφορα στο ενυδρείο από το Σεπτέμβριο με ίδιο μέγεθος και ο μεγάλος έχει αναπτυχθεί παρα πολύ σε σχέση με τους άλλους δισκους,προφιλτρα αλλαξα πριν μια βδομάδα και τα 2παντα κάνω 1 λεπτό flash στην οσμωση και μετά από 10 λεπτά ρίχνω το νερο στο ενυδρείο λόγω χρόνου δεν το έβαλα στο βαρέλι που έχω όταν γέμιζε το ενυδρείο η θερμοκρασία ήταν 28,7
και παραληλα κλείνω το εσωτερικό της juwel φίλτρο λόγω ότι η στάθμη είναι χαμηλά για να δουλέψει μέχρι να γεμίσει το ενυδρείο,δουλευει όμως το eheim 2080 και ο δευτερος θερμαντήρας της juwel γενικά μέχρι να γεμίσει η θερμοκρασία πήγε το πολύ 28,5 βαθμούς τον eliwel τον έχω ως εξης jager 300w να ανάβει στους 28,5 και να κλείνει στους 29 τον juwel μεσα στο φίλτρο του να ανάβει στους 28 και να κλείνει στους 29.
σημερινό tds ενυδρείου 071 ppm χρησιμοποιώ τον tds-3 της ΗΜ
θερμοκρασία 29
-------------------------
ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΣ 18,50 ΕΩΣ 22,50 ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΓΕΜΙΣΜΑΤΟΣ
-------------------------
αύριο θα κάνω πάλι αλλαγη νερου και σκουπα βυθου πως να την κάνω την αλλαγη με το βαρέλι των 140 λιτρων που έχω και όλο το βαρέλι με νερο οσμωσης? και μετά να βάλω preis minerals 10gr/100lt η και diskus trace 5 ml/80lt?
λέω να βγάλω και μερικά ancistrus άμα τα πιάσω βρωμιζει πολύ ο βυθος και στις γωνιες ειδικά επίσης και κάτι άλλο υπάρχει άλγη γενικά σε ξυλα αλλα και στις βαλισνιερες παρόλο που αλλζω το νερο 2 φορές την βδομάδα.μηπως φταίνε οι λάμπες ή φωτοπερίοδος δεν είναι σωστη? 2 λάμπες λειτουργούν από 15:00-21:00
και άλλες 2 από 16:00-22:00?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vangtal66 : 24-11-17 στις 22:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01413 seconds with 11 queries