Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 28-05-10, 12:47
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Post Για δίσκους, γυαλες, χομπυ, την φύση και τα ζώα...

Εισαγωγή
Ξεκινάω αυτό το post γιατι με νοιαζει.Γιατι σπαταλάω ώρες εδώ μέσα. Γιατι θέλω να μάθω. Γιατί θέλω να δώσω. Γιατί θέλω να βοηθήσω. Γιατί διαφωνω. Γιατι δεν μου αρέσει ο δογματισμός. Δεν θέλω να κουράσω τους έχοντες και κατέχοντες, αλλά δυστυχώς έχω δει συστηματικά την αδιαφορία για ποστ σαν αυτό που κάνω τώρα, το να αγνοούνται τετοια ποστ το θεωρώ αν μη τι άλλο επιβεβαίωση των γραφομένων μου. Αποκορύφωμα είναι βεβαια το οτι το ποστ μου το οποίο παραθέτω παρακάτω σβήστηκε οχι μία αλλα 2 φορες απο το ίδιο τόπικ ως ασχετο με την δικαιολογία οτι ήταν άσχετο. Ασχετο μετο θεμα περι λίτρων. Ενώ το αλληλοχέσιμο 240λ για δικους είναι/δεν είναι αρκετα, είναι σχετικό? Γιατί εθελοτυφλούμε και γιατί δογματιζόμαστε? Γιατί υποκρινόμαστε? Τελικά θέλουμε να βοηθήσουμε τους άλλους, να τους συμβουλέψουμε? Η μέσω της επιβολής της γνώμης μας και γνώσης μας και δόγματός μας να λάμψουμε? Ο τολης μπορεί να είναι δικτάτωρ (ως ιδιοκτήτης) οι άλλοι όμως? Τελικά τι πάμε να δημιουργήσουμε? Ενα ελιτιστικό club λιγων ημίθεων που κατακεραυνώνουν τους άλλους που κάνουν λάθος ή που αν δεν συμμορφωθούν με τις υποδείξεις μας να παν να γκρεμοτσακιστούν?
Θα με πείτε απόλυτο. Θα με πείτε αδαή. Θα με πείτε πολλά. Αλλά σας προσκαλώ να ανατρέξετε σε πολλά ποστ και να δείτε τι γραφεται εκει μέσα και πως πολλές φορες, πληγώσαμε και διωξαμε κόσμο. Εμεις οι φωστηρες του κόσμου. Είναι δυνατόν να φοβουνται μελη του φορουμ να κάνουν παρουσίαση για να μην φάνε κράξιμο? Είναι δυνατόν να διώχνουμε νεο κόσμο με το να τους την πεφτουμε με την μία?
Θέλω να σας προσκαλέσω να τα σκετείτε όλα αυτα, και αν απαντήσετε να αφήσετε τουλάχιστον σε μια γωνιά του μυαλού σας οτι αυτά που γράφω αφορουν και εσας.

Παρακάτω παραθέτω 3 ποστ 2 δικά μου και ένα του Τολη που αντικατοπτριζουν αυτά που σκέφτομαι τώρα. Δεν σκεφτόμουν πάντα έτσι. Άρχισα να σκέφτομαι έτσι μετα απο αυτά που είδα εδώ μεσα. Αρχισα να σκέφτομαι ανάποδα δηλαδή.
Γιατί όμως?
Τα δικά μου ξεκινήματα
Γιατί πέρυσι το καλοκαίρι αποφάσισα να κάνω ένα ενυδρείο. Εβλεπα τον κουνιάδο μου που είχε στα 250 λιτρα 2 οσκαρ και 3 παπαγαλόψαρα και έλεγα. "Ωραία που είναι τα ψάρια ρε γαμώτο. Θέλω κι εγώ" . Και μου χάρισαν ένα ενυδρειάκι 54 λιτρα και πήγα και γω στο γνωστό μαγαζί της Θεσσαλονίκης. Που όλοι το ξέρουμε και κανένας μας δεν λέει το όνομά του. Κάτι σαν τον Σατανά δηλαδή. Και αφου μου πήρε περι τα 1500 ευρώ τα πιο πολλά χωρίς αποδειξη με φόρτωσε με ενα κιλό παπαριές. Κάπου εκει αρχισαν τα προβλήματα. Κάπου εκεί γνώρισα το φορουμ. Κάπου εκει έκανα το πρώτο μου ποστ. Απο τις απαντήσεις που πήρα (κάποιοι θα πουν καλοπροαίρετες-whatever- γιατι οπως ξέρετε σημασία έχει ο ΤΡΟΠΟΣ) Σκεφτηκα να φύγω. Κολλησα. Δεν μπορούσα να γράψω. "Αυτοι που δεν με ξέρουν γιατι μου απαντούν με αυτόν τον τρόπο?" Αλλά έμεινα. Δεν έγραφα, απλα έβλεπα. και στεναχωριόμουν. Ακόμη και τώρα οταν γράφουν κάποια μέλη δεν μπορώ να γράψω έυκολα στο ίδιο topic. Κολλάω ακόμη. Και να μην σας πω τι έχω κάνει στην ζωή μου-Ασχετο. Πως γίνεται εγω να κολλάω μπροστά σε 5 avatar ακόμη δεν το έχω καταλάβει. Καποια στιγμή πηγα στην συνάντηση του ΠΣΦΕ. Η κατάρα μου και η σωτηρία μου. Απο εκεί πηρα ενα κλάδεμμα που μου άλλαξε την ζωη. Μου ψόφησαν όλα τα ψάρια. Ντράπηκα αλλά άλλα λεφτα δεν είχα. Εβγαλα αγγελία. Και εκει γνώρισα το GAB που με κράτησε. την παρέα της Θεσσαλονίκης. Τελικά όντως εχει κάτι το νερό που πίνουμε. Τόσους μήνες εδώ μέσα και τα ποστ μου ακόμη είναι λίγα. Γράφω για να κάνω χαβαλέ με τους φίλους μου, για να πώ ενα γεια με PM για να σχολιάσω κάτι θετικό, και ενίοτε για να δώσω βοήθεια. Χωρίς ποτε να κρινω αυτον που τη ζητάει. Δεν σχολιάζω καν τα ενδεχόμενα χάλια του. Απλα του παραθέτω τις λύσεις. Θα έπρεπε να του τα χώσω πρώτα. Να τον βάλω δηλαδή να χαρίσει τα ψάρια του, και να αλλάξει ενυδρείο,να πάρει Αντίστρωφη όσμοση και 62 τεστ και λιπάσματα? Η απλά να του χώσω 5 Links απο το site του Τσάμη? Κι αν δηλαδή δεν μπορεί να πάρει πάνω απο 200 λίτρα και θέλει δίσκους, δεν οφείλουμε να δουμε αν μπορεί να βρεθεί μια λύση? Πρέπει απαραίτητα να πάρει guppies? Πολλοί εδώ μεσα είστε πιο νέοι απο εμενα, κι εγώ είμαι νεος ακόμη. Για ρωτήστε τους παλιούς λίγο που δεν είχαν όλα αυτά που έχουμε εμεις. Με guppies ήταν τα ενυδρεία όλων? Οι δίσκοι τώρα ανακαλύφτηκαν? (Προσπαθήστε να καταλάβετε οτι απλα πιάνομαι απο τους δίσκους ως πιο "δύσκολο" ψάρι-Αν θέλετε βαλτε κατι άλλο) Δηλαδή αν κάποιος ερθει και σας πει (οπως είαι σίγουρος οτι ήδη έχει συμβει) Γεια σας, έχω ενα 240 λτ με ολα τα παρελκόμενα και 7 δίσκους μέσα, τι θα του πείτε , "Τράβα χάρισε τους και παρε γκαπι αλλιώς μη ζητάς βοήθεια?" ή θα του πείτε "Δυστυχώς φιλε μου τα ψάρια σου θα ψοφήσουν σιγα σιγά" Η θα του πείτε "Διαβασε εδω τα πρωτα 25 λινκς και τα ξαναλέμε" Τι στο καλό θα του πούμε? Αντε ΓΕΙΑ. Αυτο θα του πουμε....

Ο Τολης τα λέει σωστά. Ποιος τον ακούει όμως και ποιος το κάνει δόγμα? Βλέπει κανείς το πνέυμα με το οποίο γράφει?
Tolis
Το χομπι του ενυδρειου - οπως τουλαχιστον το αντιλαμβανομαστε εμεις - ειναι γνωσεις, γνωσεις, γνωσεις. Και αυτες προσπαθουμε να διοχετευσουμε. Ειναι τεραστια, αλλά τεραστια, η διαφορά ενος ειδους που ζει "συμβατικα" σε ενα "ψιλοκαταλληλο" ενυδρειο με "ψιλοσυμβατους" συγκατοικους, απο το αν ζει στις ιδανικες παραμετρους νερου, με καταλληλη διατροφη, καταλληλους συγκατοικους και συμφωνα με τις αναγκες του. Εμεις αυτο προσπαθουμε να διαδωσουμε, και οχι αν ειναι συμβατο ενα γκαπυ με ενα τιγρακι σε 60 λιτρα ενυδρειο. Και να το πω κι αλλιως. Μιλαμε για ζωες, κι οπως για ενα σκυλο η μια γατα, θα ενημερωνομασταν οσο πιο πολυ γινεται πριν την αποκτηση τους, ετσι πρεπει να γινεται και με τα ψαρια και το οικοσυστημα που θα τα βαλουμε να ζουν.

Οι πρώτες μου δημόσιες τοποθετήσεις στο θέμα που με έκαιγε
Drbig
Σαν τελευταίο προβληματισμό θα ήθελα χωρίς να θίξω κανέναν να θέσω το εξής ερώτημα μαζί με την δικιά μου απάντηση.: Ποιος είναι πιο ζωόφιλος? Αυτός που κρατάει ενα ζευγαρι σκαλάρια στα 150λτ, η αυτός που τα κρατάει στα 250? (όλες οι παράμετροι είναι σταθεροι και ίδιοι, για να μην ρωτησετε είναι οξινο μαλακο? ποσο είναι το ύψος του ενυδρειου κτλ...) Η δικιά μου απάντηση είναι κανένας. Τα σκαλάρια πρέπει να ζούνε στη φύση, και όχι σε γυάλες (τα 200-300lt κτλ είναι γυάλες σε σχέση με τους βιοτόπους τους). Εμείς είμαστε χομπιστες, κάνουμε το χόμπυ μας, και δεν σώζουμε τα είδη (πειτε μου για τα endlers τώρα) όσο καλά και αν τα έχουμε, δεν φτιάχτηκαν για να τα έχουμε σπιτια μας. Απλά εμεις , μερικοι , με λίγο παραπάνω πληροφόρηση απο τους πολλούς που δεν ξέρουν, συνεχίζουμε το χόμπυ μας, προσπαθώντας να προσφέρουμε καλύτερες συνθήκες απο τους άλλους, ΠΑΝΤΑ συγκριτικά με τους άλλους, καθώς όποια εξωμοίωση με τη φύση είναι στην καλύτερη άτοπη!

Το Δις σβησμένο Post
Drbig
Δισκάς δεν είμαι ...
Πάντως τουλάχιστον γελάω, όταν κάποιος (δεν αναφέρομαι σε κανεναν συγκεκριμένα το τονίζω) που έβαλε 10 ψάρια σε 500 λίτρα νομίζει οτι εκανε κάτι φοβερο... σορρυ αλλά θα γίνω ωμός. τα 10 ψαράκια ζούνε στη φύση σε 5000000 λιτρα και οχι σε 500. Τώρα ότι και να μου λέτε απο κει και πέρα είναι π@π@ριες. Ολοι χομπίστες είμαστε και εγωιστικά το κάνουμε. Δεν είμαστε της φιλοζωικής επειδή έχουμε 50 η 100 λίτρα ανα ψάρι (ακόμη και γκάπι να έιναι). δεν μπορούμε να αναπαράξουμε τη φύση παρά μόνο να τη προσωμιώσουμε με πολύ καλή θέληση και με (κατ' εμε) αμφίβολα αποτελέσματα. Να το θυμόμαστε αυτό. Αν νομίζουμε οτι ξεγελάμε τα ψάρια επειδή τα βάλαμε σε 1000 λίτρα νερο μάλλον κάνουμε πλάκα μεταξύ μας...Ξεγελάσαμε τα labido επειδή τους βάλαμε σε 300 λιτρα 10 φεγγαρόπετρες?
Που θέλω να καταλήξω... Ας μην γινόμαστε δογματικοι, ας δίνουμε τις συμβουλές μας στους άλλους, με σεβασμό σ' αυτούς, και στα λεφτα που δώσανε και στο οτι μπήκανε στον κόπο να μας ακούσουνε, δεν είχαν την υποχρέωση...Ας μην μαλώνουμε και προσπαθούμε να επιβάλουμε τις απόψεις μας στους άλλους... Προσπαθούμε (πάντα μέσα απο εγωιστικά κίνητρα - ας μη γελιόμαστε) να αποδόσουμε το καλύτερο με αυτά που έχουμε, και να μοιράσουμε την γνώση σε όσο το δυνατό πιο πολλούς.
Αν πραγματικά νοιαζόμαστε για τα ψάρια, σε σημείο που να γινόμαστε τόσο δογματικοί και να μαλώνουμε και να (σχεδον) βριζόμαστε, προτείνω να κόψουμε το χόμπυ αυτο να τα πουλήσουμε όλα και με τα λεφτα μας (αφου μας κόπτει τόοοοοσο πολύ) να πάμε να αγοράσουμε εμβόλια, καθαρό νερο και τροφή για τα παιδια της Αφρικής που πεθαίνουν κάθε μέρα. Η Αν δεν μας ενδιαφέρουν τα παιδιά που πεθαίνουν καθημερινά να τα δώσουμε για να συντηρηθούν οι ΦΥΣΙΚΟΙ βιότοποι των ψαριών και των ζώων. Αλλά φυσικά οι πιο πολλοί απο εμάς δεν σκεφτόμαστε έτσι, σκεφτόμαστε πως θα ικανοποιήσουμε πιο καλά το εγώ μας είτε με το πιο όμορφο ενυδρείο, είτε με την πιο πολύ μας γνώση, μη χέσω... και τον εαυτό μου μεσα σε όλα...



Καταλαβαίνω οτι είναι σκόρπιες οι σκέψεις μου σε κάποιο βαθμό.
Μπορεί και να σας κουρασα. Και το κείμενό μου δεν είχε και φωτογραφίες. ουτε smilies που συχνά βάζω...
Με σεβασμό σε όλους σας Τολη (ιδιοκτήτη), moderators, seniors, members, juniors, περαστικοί. Γιατί έτσι έμαθα. Αυτοι που θέλουν να παρεξηγηθουν θα παρεξηγηθούν, αυτοί που θέλουν να πιαστούν απο κάτι θα το κάνουν, αλλά οι πιο πολλοί θα με καταλάβετε. Γιατι οι πιο πολλοί με νοιώθετε.

Τα σχόλια δικά σας...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03084 seconds with 11 queries