Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #72  
Παλιά 16-12-09, 12:30
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Μετά την παρουσίαση ο Πάνος μου επισήμανε 2 σημεία
Α) το φωτισμό που δέχεται η καπόμπα
Β) πρόβλημα με τη ρίκια.

Για την πρώτη περίπτωση αποφάσισα τελικά να βάλω τον ανακλαστήρα στην πίσω λάμπα και εδώ θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι. Έχω διαβάσει εδώ οτι γύρω στο 6-8 μηνο να αλλάζουμε τις λάμπες αλλα κάπου είχα διαδάσει πάλι οτι οι Τ8 (έτσι νομίζω λέγονται οι λεπτές) κρατάνε 5 φορές περισσότερο. Ισχύει τελικά αυτό ή όχι?? Τις αλλάζεις δηλαδή αυτές στα..2 1/2 χρόνια (?)

Τη ρίκια την έχουν βρεί σαν παιχνίδι και συχνά την μαδάνε τα ραμ και ίσως σπάνια την πειράζουν και τα Αγγελόψαρα. Μου είπε ο Πάνος οτι δύσκολα θα επιβιώσει το φυτό σε αυτή την περίπτωση εκτός αν τυχών είχε πολύ γρήγορη ανάπτυξη..
Βρήκα μια λύση να την καλύψω με δυχτάκι για κάποιες μέρες και να δώ μετά στην πράξη τι γίνεται...Ίσως το λίγο φώς που της κόβω αναγκαστικά να αντισταθμιστεί με το λίγο παραπάνω που θα δώσει ο ανακλαστήρας, και μάλλον θα βοηθήσω και λίγο το διοξείδιο με εξέλ.
Άν τελικά καταφέρει και φουντώσει, μετά πιστεύω δεν θα έχει πιά ανάγκη προστασίας...
[ το ένα φαίνεται οτι είναι βραχάκι που επάνω έχω δεμένη ρίκια και του έβαλα...σκουφί!, το άλλο που δε φαίνεται καλά είναι ένα οριζόντιο κομμάτι ξύλου που στο επάνω μέρος του έχω δέσει κομμάτια ρίκια και το τύλιξα κατα μήκος...στο βάθος....καλά Χριστούγενα!!! ίσως έπρεπε να στολίσω ένα και...μέσα στο ενυδρείο!!!!!]
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2722.jpg
Εμφανίσεις:  230
Μέγεθος:  69,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2723.jpg
Εμφανίσεις:  249
Μέγεθος:  80,4 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlos2003 : 16-12-09 στις 12:35 Αιτία: .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01678 seconds with 12 queries