Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 20-01-20, 17:23
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Το σύστημα στήθηκε και δουλεύει χωρίς προβλήματα. Διαρροές και τέτοια δεν είχα, η σύνδεση ήταν εύκολη χωρίς προβλήματα.

Τώρα η ρύθμιση τη μικρομετρικής είναι αλήθεια ότι είναι δύσκολη. Χρειάζεται πολύ λεπτές κινήσεις για να πετύχεις τη ροή που θέλεις. Η μικρομετρική όπως και όλα τα εξαρτήματα ξεβιδώνουν και μπορούν να αντικατασταθούν εύκολα. Ωστόσο δεν νομίζω ότι μια άλλη μικρομετρική θα έκανε (μεγάλη) διαφορά. Πιστεύω ότι φταίει το regulator (το οποίο δεν είναι ρυθμιζόμενο) που κατεβαζει την πίεση στα 72 psi, που είναι αρκετά ψηλό. Αν πχ ήταν γύρω στα 40-50 psi η ρύθμιση θα ήταν πιο εύκολη. Βέβαια όλα αυτά ισχύουν αν τα μανόμετρα δείχνουν σωστά και η πίεση είναι πράγματι 72psi. Παρεμπιπτόντως, τη φιάλη τη μετράει 700 psi περίπου, το οποίο δεν ξέρω αν είναι σωστό (κάπου είχα διαβάσει ότι συνήθως είναι γύρω στα 900)

Ένα δεύτερο σημείο που πρέπει να αναφέρω είναι ότι χρειάζεται αρκετός χρόνος αρχικά μέχρι να αναπτυχθεί η απαραίτητη πίεση μέσα στο σωληνάκι από τη μικρομετρική μέχρι το διαχυτήρα, ειδικά αν έχει ρυθμιστεί στην τελική ροή. Επιπλέον καθώς αυξάνεται η πίεση μειώνεται η ροή (αυτό είναι φυσιολογικό). Εγώ προσωπικά άνοιξα παραπάνω τη μικρομετρική (περ. 5-10 bps) και περίμενα μέχρι να δω να βγαίνουν φυσαλίδες από τον διαχυτήρα. Μετά ρύθμισα στην επιθυμητή ροή. Γενικά όταν το όλο σύστημα έρθει σε ισορροπία η ροή είναι πλέον σταθερή.

Στις επόμενες μέρες θα παρακολουθήσω να δω πόσο σταθερό είναι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
... Είχα διαλέξει air-mail που υποτίθεται κάνει 7-14 εργάσιμες (αν μετράω σωστά είναι ακριβώς 14 εργάσιμες).
Για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση: Το παραπάνω το έγραψα από μνήμης. Η επιλογή ήταν Priority Direct Mail όπως πολύ σωστά ανέφερε ο φίλος energy52. Απλά επειδή και αυτό έρχεται αεροπορικώς, μου είχε μείνει ότι ήταν Air Mail. Συγνώμη για το μπέρδεμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arion-p : 20-01-20 στις 17:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01542 seconds with 11 queries