Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 01-10-07, 21:53
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή

Έχω τον σκύλο μου εδώ και 5 χρόνια. Τον βρήκα μισοπεθαμένο και εγκαταλελειμμένο στον δρόμο. Όταν τον μάζεψα έδειχνε σαν ένα μισοπεθαμένο κοπρόσκυλο. Μετά από λίγες εβδομάδες πήρε τα πάνω του. Όταν τον πήγα στην κτηνίατρο μου για εμβόλια μου υπέδειξε δύο πράγματα που δεν τα είχα πάρει χαμπάρι στην αρχή. Πρώτο ότι ο σκύλος είναι καθαρόαιμο Δαλματίας και δεύτερο ότι είχε τατουάζ στο αυτί. το πρώτο δεν με ένοιαζε μιας και δεν το πήρα για καθαρόαιμο αλλά γιατί με κοίταξε με ένα τρόπο που με έκανε να καταλάβω ότι θα μείνουμε μαζί. Το δεύτερο όμως με ένοιαξε πολύ γιατί σκέφτηκα ότι κάποιος τον έχασε και μπορεί να είναι στεναχωρημένος. Ψάξαμε και βρήκαμε (εκείνη δηλαδή το εντόπισε) από που είχε φύγει ο σκύλος. Με μικτά συναισθήματα του τηλεφώνησα. Εκείνος ήταν Χανιά ενώ εγώ Ηράκλειο. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Όταν του τηλεφώνησα μου τα μάσαγε. Ξέρεις δεν έχω χώρο με τα παιδιά τώρα που μεγάλωσε, είναι έξοδο, καλά φερε τον και θα δούμε. Μετά από λίγο ο πονηρίδης (που τον έφερε σχεδόν 1 έτους στο Ηράκλειο για να τον εγκαταλείψει και να μην μπορεί να γυρίσει - τον βρήκα κοντά στην Εθνική οδό) μου είπε να τον κρατήσω αν θέλω και να του στείλω 300€ και είμαστε εντάξει. Φυσικά και εγώ του είπα να πάει να <<<<<<< του έδωσα τη διεύθυνση μου και του είπα αν έχει άντερα να έρθει να τον πάρει και να του δώσω τα 3 από τα τριακόσια.. . . . .

Φυσικά και δεν φάνηκε. Ευτυχώς για εμένα (και τον Αλκή ελπίζω) έχω δίπλα ένα σύντροφο για όσο καιρό θελήσει ο Θεός ένας από τους δύο μας να φύγει πρώτος. Παιδεία δεν υπάρχει δυστυχώς. Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ στο να πάρει κάποιος ένα ζωντανό που το θέλει. Πριν το πάρει όμως θα ήθελα να σκεφτεί τα εξής:

Ένα μεσαίο προς μεγάλο σκυλί (σαν το δικό μου ή ένα κολλέυ) κοστίζει στη συντήρηση του γύρω στα χίλια ευρώ ετησίως (τροφές, βιταμίνες, εμβόλια, καλλυντικά, χαπάκια, καθαρισμούς, και χίλια δυο άλλα). Απαιτεί όμως και τουλάχιστο δυο μεγάλες βόλτες ημερησίως (πρωί - βράδυ / βρέξει - χιονίσει) από 30 - 40 λεπτά την φορά. Ας είναι μεγάλο το σπίτι. Ο δικός μου ζει σε ελεύθερα 230 τετραγωνικά.

Αν κάποιος τα σκεφτεί όλα αυτά και εξακολουθεί να θέλει φυσικά και να το πάρει τον σκύλο. Θα πάρει μια απόφαση με διάρκεια ζωής πάνω από 10 έτη . . . . .

Πάντως και μια βόλτα στις φιλοζωικές δεν βλάπτει.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sleepy alkis.jpg
Εμφανίσεις:  412
Μέγεθος:  66,2 KB  
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01766 seconds with 12 queries