Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #58  
Παλιά 25-08-10, 10:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από themosb Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη ευχαριστω δεν το ηξερα
ευτυχως καθε φυλλο που επεφτε μεχρι τωρα μεσα το εβγαζα
σκεφτομαι για ενα μεγαλο καταρακτη εκει με φιλτραρισμα του νερου
ισως το συστημα που πεφτει το νερο απο 3 διαφορετικες γλαστρες και μετα λιμναζει για λιγο και ξαναπεφτει με το υπαρχων καταρακτακι ?
για την ωρα εχω προβλημα? πεφτουν μεσα χυμοι απο το δεντρο?
Θέμο, δυστυχώς, η τοξική δράση του φυτού αυτού δεν περιορίζεται μόνο στους γαλακτώδες χυμούς του. Ακόμα και τα λουλούδια του περιέχουν την ουσία που ενδεχομένως μπορούν να επηρεάσουν ένα μικρό κλειστό κύκλωμα.

Για την ώρα τα ψάρια σου είναι μικρά. Όταν μεγαλώσουν και άλλο και ξεθαρρέψουν, θα δεις ότι θα τσιμπάνε οτιδήποτε από το περιβάλλον τους. Εκεί είναι που φοβάμαι ότι θα υπάρξει πρόβλημα.

Σε γενικές γραμμές, θα ήθελα να σας αναφέρω ότι όσα φυτά περιέχουν αυτούς τους γαλακτώδες χημούς αντιμετωπίζονται ώς ύποπτα ή και επικίνδυνα για τη χρήση τους στον περίγυρο μιας δεξαμενής ψαριών. Υπάρχουν και πολλά άλλα φυτά που μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα, όπως οι καρποί του γκι - ilex aquifolium. Το έχω αγοράσει καιρό τώρα και αφού ενημερώθηκα γι' αυτό, το έχω απομακρίνει όσο το δυνατόν περισσότερο από τη δεξαμένη μου. Οι διάφοροι βολβοί εποχιακών φυτών μπορούν επίσης να βλάψουν τα ψάρια σας, όπως των ζουμπουλιών, των νάρκισσων κ.α.

Αν θέλετε, μπορείς να ρωτάτε για φυτά και ίσως θα μπορώ να σας αναφέρω αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01546 seconds with 11 queries