Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 14-01-09, 12:04
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Σταύρο επειδή έχω κάνει κάτι παρόμοιο, ελπίζω να μου επιτρέπεις, να δώσω μια διαφορετική εκδοχή-συνταγή για τα "κεφτεδάκια" σου:

1) Αντί λάβας που χρησιμοποιείς, χρησιμοποίησα απλές επίπεδες πέτρες (εννοείται πλυμένες κλπ. κλπ). Επίσης παίζει και η λύση της ADA :
http://www.aquaessentials.co.uk/inde...roducts_id=865
αν και προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο κάποιος να πληρώσει τόσα λεφτά για κάποιες πετρούλες.

2) Αντί για το δικτάκι από τα γάλατα, έστειλα την γυναίκα να πάρει τούλι για μπομπονιέρες (υπάρχει σε διάφορα χρώματα - ακόμη και στο χρώμα της riccia, αλλά μην γνωρίζοντας τον τρόπο βαφής, επέλεξα το άσπρο). Μου έφερε 1X1 m με κόστος 0 €.

3) Αντί για πετονιά (βαριόμουν απίστευτα το δέσιμο) έβαλα τα γνωστά δεστράκια και τελείωσα αρκετά πιο γρήγορα. Κάτι σαν αυτό :
http://aquadiem.files.wordpress.com/...-stone_001.jpg

Το αποτέλεσμα μετά από 1,5 μήνα φαίνεται στις παρακάτω photo (δυστυχώς δεν έχω καλύτερες - πιο κοντινές).

Για το θέμα του κλαδέματος τώρα (βαριέμαι ακόμη και να το σκεφτώ), για να γίνει μέσα στο ενυδρείο και μετά "ψάρεμα" με απόχη δεν το συζητάω. Σκέφθηκα να βγάζω την κάθε πέτρα σε ένα κουβά με νερό, ψαλίδισμα, και ξανά πίσω, και τα κλαδέματα σε νέα πέτρα. Αυτό όμως είναι κάτι που θα χρειάζεται συνεχώς πείραγμα-ανακάτεμα του aquascape.

Επειδή φαντάζομαι ότι εσύ θα ασχοληθείς αρκετά με αυτό και θα κάνεις ένα ακόμη τρομερό aquascape, αν βρεις καμιά "τεμπέλικη" λύση ανέφερέ τη μας.

Καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  284
Μέγεθος:  65,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  74,4 KB  
__________________

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01968 seconds with 12 queries