Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 08-11-11, 18:01
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

...ψάξε ... εγώ ψάχνω να βρω φωτογραφία του ενυδρείου μου με την bryopsis να τρέχει να προφτάσει το κυανοβακτήριο και την διατομική να παλεύει για μια θέση στον ήλιο μου

...ευτυχώς βρέθηκαν κάποια καλά παιδιά και μου είπαν να μην κάνω τίποτε. Φώτα ανοιχτά κανονικά σαν να είχα μέσα lps κοράλλια με λίγο περιορισμένη φωτοπερίοδο στις 8 ώρες και μόνος στόχος να φτάσω και να διατηρήσω τις σωστές μετρήσεις σε mgn , ca , alk και ph και τεστ - σκόνη , τεστ-σκόνη....μήνες....τεστ- σκόνη ...and the beat goes on-and the beat goes on... και καθάρισε κάποια στιγμή το τοπίο .

Όσο το ψάχνουμε κάτσε και απόλαυσε όλη την φάση από την αρχή και να γουστάρεις και όλα τα pest του κόσμου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
πως το βουρτσισμα εκτος νερου μπορει να κανει τα πραγματα χειροτερα??
μεσα στο ενυδρειο σαφως και θα εχουμε διασπορα...αλλα εξω με μηχανικη απομακρυνση και ξεπλυμα (με νερο ενυδρειου) του βραχου ...γιατι θα τα κανει χειροτερα?
Εσένα σου χρωστάω καφέ στον Φάρο σας

Παναγιώτη είναι χαμένος κόπος . Δεν είμαι απόλυτος φυσικά , αλλά βλέπω την ιστορία να επαναλαμβάνεται σαν de ja vou σε σχέση με τα φυτεμένα.

Άκου και γέλα ! Λοιπόν , η πρώτη μου επαφή με τα pests , η παρθενιά που λέμε , ήταν τα αγαπημένα μου υδρόζωα για τα οποία ξέστησα για πρώτη φορά το ενυδρείο στον δεύτερο μήνα λειτουργίας . Βάλε ένα ακόμη ξεστηματάκι για τον ίδιο λόγο , μαζί με λίγες πανέμορφες απταίζιες για παρέα και άλγες διαφόρων ειδών . Το στήνω ξανά και μια μετακομισούλα για αλαγή στον μήνα πάνω δεν με γονατίζει και το reef wannabe στήνεται στο νέο διαμέρισμα (ενοίκιο ) μία εβδομάδα πριν την μετακόμιση . Κάπου εκεί έχασα την μπάλλα και έβλεπα με μεγενθυτικό φακό bryopsis σε πολύ αρχικό στάδιο στα τζάμια του ενυδρείου και νόμιζα ότι ήταν υδρόζωα ! Πανέξυπνος ; βλάκας και πεισματάρης ξαναστήνω εκ νέου το ενυδρείο μετά από εργαστηριακή αποστείρωση των πάντων , μέχρι και τους σωλήνες που έκανα αλλαγές νερού έβρασα μετά από μπλουμ σε υδροχλ.οξύ ! Τα πάντα έκαναν ηλιοθεραπεία στο μπαλκόνι για τρείς μήνες και 5 Αυγούστου με το χαμόγελο του νικητή ξεκινάει πάλι η ιστορία και σύντομα ξαναβλέπω με μεγ/κό φακό τα ντεμέκ υδρόζωα και πάω και τα δείχνω σε βιολόγο από αδελφό φόρουμ που κόντεψα να τον τρελλάνω και μου λέει ότι είναι bryopsis και όχι υδρόζωο

Πέρασε η ώρα , φεύγω .

Stay tuned

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gaia : 08-11-11 στις 18:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01592 seconds with 11 queries