Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 06-03-10, 03:45
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή Κουτάλια μέτρησης (Measuring Spoons) και Estimative Index

Εδώ και καιρό έψαχνα να βρω ένα τρόπο ο οποίος θα βοηθούσε πάρα πολύ στην δοσολογία λιπασμάτων σε σκόνες ( μιλάω συγκεκριμένα για το Estimative Index).
Επειδή δεν εμπιστεύομαι το χέρι μου και το μάτι μου στις δοσολογίες με τα κλασσικά κουταλάκια του γλυκού (ούτε καλό καφέ δεν φτιάχνω..) σκέφτηκα τα κουτάλια μέτρησης (measuring spoons) τα οποία χρησιμοποιούνται για ζαχαροπλαστική και μαγειρική ( θεωρούνται ακριβείας) . Πιστεύω πώς κάτι τέτοιο θα μας έλυνε τα χέρια και τις αμφιβολίες για το αν ρίχνουμε σωστά τις δοσολογίες (Ιδικά για ενυδρεία 50-80 και 80-150 λίτρων όπου είναι πιο δύσκολο να βρεις τις δοσολογίες λόγο των λίγων λίτρων και της μικρότερες ποσότητες λιπασμάτων που χρειάζονται). γνωρίζει κανείς κάποιο κατάστημα με εργαλεία μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής που μπορούμε να τα βρούμε…???
Ψάχνοντας βρήκα ένα μαγαζί αλλα δεν έχει όλες τις βαθμίδες μέτρησης έχει ένα σετ των τεσσάρων βαθμίδων από 1/4 μέχρι 1 teaspoon. Προσωπικά ενδιαφέρομαι να ξεκινάει από 1/8 teaspoon (λόγο των λίτρων του ενός φυτεμένου ενυδρείου μου 57 καθαρά λίτρα) και να καταλήγει μέχρι 1 tablespoon για μελλοντική χρήση (αγοράζοντας μεγαλύτερο ενυδρείο.)



Παραθέτω και μία φωτογραφία με τα κουταλάκια μέτρησης και ένα λινκ….

http://en.wikipedia.org/wiki/Teaspoon
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  650px-MeasuringSpoons.jpg
Εμφανίσεις:  300
Μέγεθος:  54,5 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01604 seconds with 12 queries