Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 25-08-09, 11:24
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με γεια το ενυδρειο.
Ειναι πολυ αξιοπιστο ενυδρειο και αν δεν εχει υποστει καποια ζημια (γρατζουνιες στο τζαμι, ξερες σιλικονες) ειναι πολυ καλη αγορα.

Σε ενημωρωνω απλα οτι αν το αγοραζες απο Αθηνα θα σου κοστιζε καινουριο 435 εβρω με το επιπλο (χωρις μεταφορικα κλπ ομως).
Νομιζω πως ηταν συμπαθητικη η τιμη που το αγορασες δεδομενου οτι δεν εισαι αρκετα ενημερος στην αγορα και θα μπορουσες να ειχες δωσει τα ιδια χρηματα χωρις να παρεις τπτ αξιολογο.
Αυτα δεν πηρες? επιπλο ενυδρειο



Ισως πρεπει να κανεις στην πορεια μια αναβαθμιση μονο στη φιλτρανση ειτε στα υλικα του ειτε προσθετωντας ενα εξωτερικο φιλτρο, αφου δεν θα μεινεις οπως καταλαβαινω σε πολυ χαμηλη ιχθυοφορτωση.

Τα λιτρα του ειναι 280 μικτα, και καθαρα νερο υπολογισε τα σε 250 και κατω (αναλογα τι διακοσμηση θα βαλεις πχ πετρες, υψος βυθου).


ΥΓ προταση : πριν εφαρμοσεις οποιαδηποτε συμβουλη απο οποιονδηποτε, παρε και μερικες γνωμες απο το φορουμ.

Λοιπόν ήρθε ο άνθρωπος απο το petshop και στήσαμε το ενυδρείο. Είναι ακριβώς αυτά που αναφέρεις φίλε delta. Διαρροές και γρατζουνιές ευτυχώς δεν υπάρχουν.
Εργασίες και αλλαγές που έγιναν:

νέο υλικό στο φίλτρο (εσωτερικό, το bluwave 07)
νέο υπόστρωμα (6 σακιά των 10 κιλών, κατάλληλο και για τα φυτά σύμφωνα πάντα με τον καταστηματάρχη)
αντικατάσταση 2ου κυκλοφορητή (ήταν χαλασμένος ο παλιός)
Αντικατάσταση στο υλικό που μπαίνει πάνω απο τις λάμπες (αυτό για αντανάκλαση που δεν ξέρω πως το λενε )
Τοποθέτηση των διακοσμητικών που πήρα "πακέτο" με το ενυδρείο. Αυτά είναι 4 ηφαιστιακές πέτρες (1 μεγάλη, 3 μικρές), ένα "ναυάγιο" (αφού πρώτα το έβρασα) και ένα κομμάτι ξύλο που αγόρασα.
Τοποθέτηση φυτών (στο πίσω μέρος) "Cryptocoryne beckettii viridifolia", "Rotala rotundifolia" & "Cladophora aegagrophila"
Τοποθέτηση αεραντλίας με μια πέτρα περίπου 30cm στο κέντρο

Έριξε και καμπόσα φάρμακα (4 διαφορετικά) της σειράς Sera. Μου είπε για τις πρώτες 10 μέρες να ρίχνω το nitrivec και μετά σε κάθε αλλαγή κάποια απο τα άλλα (τα οποία δεν έχω κοντά μου και δεν θυμάμαι)

Επίσης πήρα και το υγρό τεστ της ίδιας εταιρίας (sera) πού έχει 4 διαφορετικά τεστ (5 μπουκαλάκια).

Απο εδώ και πέρα, το μόνο που θα κάνω λογικά είναι να μετράω το νερό και όταν είναι έτοιμο να βάλω και ψαράκια.

Οπότε, ακούω απόψεις για αν έγινε κάτι λάθος, ή κάτι που ίσως παρέλειψα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos
καλως ηρθες και απο μενα . μια που ξεκινισες με γκαπι και σαλιγκαρακια ταιριαζουν πολυ θελουν σκλυρο νερο και τα δυο ειναι πολυ ευκολα ψαρια ασε που θα γεμισεις το καινουριο ενυδρειο σε χρονο μηδεν γεννανε σα τρελα με λιγα φυτα μεσα και εφτιαξες ενα παραδεισο γιαυτα και για σενα
Τα γκάπι θα μεταφερθούν στο μεγάλο όταν είναι έτοιμο, τα σαλιγκάρια όχι αυξάνονται πολύ εύκολα απ' όσα έμαθα εδώ, και δεν το θέλω! Το ένα γκάπι είναι ήδη σε εγγυμοσύνη και το έχω απομονώσει

Τέλος σχετικά με το μικρό ενυδρείο, το μπόλιασα, άνοιξα και την αεραντλία, όλα φαίνεται να έχουν επανέλθει σε κανονικούς ρυθμούς, ευτυχώς!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01913 seconds with 11 queries