Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 23-08-09, 10:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας καλως ηρθες! και ήδη ζηλεύω! δεν εχεις να ζηλεψεις τιποτα...αν εχεις το "μικροβιο" με υπομονη και διαβασμα μπορεις να κανεις θαυματα..Ήθελα να ασχοληθώ εδώ και καιρό με το αντικείμενο αλλά λόγω του οτι δεν είναι φθηνό χόμπι δίσταζα. υπαρχουν καποια βασικα εξοδα..αλλα μπορεις να κρατησεις ενα ενυδρειο low budget που λενε...τα λαθη ειναι που κοστιζουν περισσοτερο..Το ενυδρειάκι είναι μόλις 20lt και το μόνο που έχει μέσα είναι 6 guppy (απο μωρά μέχρι 4-5 εβδομάδων) και 3 σαλιγκάρια που μου έδωσε μια φίλη. Όμως, διαβάζοντας απο χτες το φόρουμ, κατέληξα στο οτι είναι υπερβολικά μικρό, ίσως ακόμη και γι αυτόν τον αριθμό ψαριών, οντως ειναι....πουλάει το δικό του (μέγεθος περίπου 150lt, μόλις το πάρω θα δω πόσο ακριβώς είναι). με όλο τον εξοπλισμό (λείπουν μόνο θερμοστάτης και ψάρια) μου το δίνει 300 ευρώ. η γνωμη μου ειναι πως ειναι ακριβο....ισως για την ποιοτητα του να ειναι καλα τα χρηματα..αλλα αν το κοστος ειναι για σενα σημαντικο μπορεις με τα μισα χρηματα να παρεις ενα καρφουρισιο που θα εχει και το θερμοστατη μεσα...τα λιτρα θα ειναι 120....και θα ειναι καινουριο. για μεταχειρισμενο 150 λιτρα χωρις θερμοστατη μου φαινεται ακριβο.Πριν καν το πάρω στα χέρια μου λοιπόν, θέλω να μου πείτε ο καθένας τη γνώμη του για το πως να το φροντίσω και τι είδη ψαριών να βάλω, έχοντας κατά νου οτι θα ήθελα να βάλω και φυτά.

Το αποτέλεσμα θα ήθελα να είναι κατά κάποιο τρόπο "εξωτικό". Δηλαδή πολλά χρώματα !!!
μπορεις να βαλεις ζωοτοκα που εχουν πλουσια χρωματα και ταιριαζουν τις περισσοτερες φορες με το νερο του δικτυου μας...υπαρχουν φυσικα και αλλα ψαρια...πρωτα ομως πρεπει να κατανοησεις αυτα τα ακαταλαβιστικα που λες...διαβασε τα υπομνηματα των αρχαριων....επειτα οτι απορια εχεις μπορεις να τη λυσεις εδω www.tsamisaquarium.gr και ρωτωντας στο φορουμ...
καλη αρχη και μη βιαζεσαι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01739 seconds with 11 queries