Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 23-08-09, 10:07   #1
Ερωτήσεις Αρχάριου
 
Το avatar του χρήστη persival
persival
Senior Member
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος 23-08-09, 10:07
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σας και συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε εδώ, βλέπω πολύ μεράκι απο πολλά παιδιά και ήδη ζηλεύω! Ήθελα να ασχοληθώ εδώ και καιρό με το αντικείμενο αλλά λόγω του οτι δεν είναι φθηνό χόμπι δίσταζα. Φτάνουμε λοιπόν στο σημείο όπου (εντελώς άσχετος) πήγα στο Petshop για να πάρω τροφές για το χάμστερ και κολλάω ξανά στα ενυδρεία... αποκαρδιοτικές οι τιμές, ρωτάω τον petshopa και με οδήγησε στο να πάρω ένα μικρό για να ξεκινήσω, όπως και έκανα. Το ενυδρειάκι είναι μόλις 20lt και το μόνο που έχει μέσα είναι 6 guppy (απο μωρά μέχρι 4-5 εβδομάδων) και 3 σαλιγκάρια που μου έδωσε μια φίλη. Όμως, διαβάζοντας απο χτες το φόρουμ, κατέληξα στο οτι είναι υπερβολικά μικρό, ίσως ακόμη και γι αυτόν τον αριθμό ψαριών, πόσο μάλλον όταν θέλω να ασχοληθώ και να το κάνω "εντυπωσιακό". Έτσι, ρώτησα ένα γνωστό όπου είχε μεγαλούτσικο ενυδρείο αν ασχολείται ακόμη και αν έχει να μου δώσει κανένα, μου είπε οτι σταμάτησε να ασχολείται και πουλάει το δικό του (μέγεθος περίπου 150lt, μόλις το πάρω θα δω πόσο ακριβώς είναι). Να μην πολυλογώ, με όλο τον εξοπλισμό (λείπουν μόνο θερμοστάτης και ψάρια) μου το δίνει 300 ευρώ. Πριν καν το πάρω στα χέρια μου λοιπόν, θέλω να μου πείτε ο καθένας τη γνώμη του για το πως να το φροντίσω και τι είδη ψαριών να βάλω, έχοντας κατά νου οτι θα ήθελα να βάλω και φυτά.

Το αποτέλεσμα θα ήθελα να είναι κατά κάποιο τρόπο "εξωτικό". Δηλαδή πολλά χρώματα (τα ψαράκια, διαβάζοντας κατάλαβα οτι τα φυτά δεν είναι καλό να έχουν έντονο χρώμα).

Αντιλαμβάνομαι οτι είναι πολύ σχετικό το ερώτημα, όμως ενώ διάβασα αρκετά, τα περισσότερα μου είναι ακαταλαβίστικα, θα ήθελα εάν γίνεται βέβαια, να μου πείτε μερικά είδη ψαριών που είναι συμβατά και δεν δημιουργούν πρόβλημα το ένα στο άλλο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Εμφανίσεις: 10912
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01735 seconds with 12 queries