Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 19-12-11, 11:39
Jimakos Ο χρήστης Jimakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Γεια σε όλους

Θέλω να αρχίσω ένα ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων με φυτά και DIY CO2 και έχω μερικές απορίες.

  • Να χρησιμοποιήσω potting soil ή εμπορικό υπόστρωμα Seachem, ADA?..κτλ
  • Έχει καταφέρει κάποιος να ακολουθήσει με επιτυχία την μέθοδο (Dusko Bojic) που περιγράφεται στο παραπάνω άρθρο και με ποιό potting soil?
  • Η μέθοδος Dry Start με δύο μήνες κύκλο του υποστρώματος (soil cycle) είναι μόνο για τα potting soils ή πρέπει να κάνεις το ίδιο και με τα εμπορικά Seachem, ADA και να περιμένεις δύο μήνες αν θέλεις. (Εγώ πάντως δεν βιάζομαι)
  • Από ότι διαβάζω τα θρεπτικά συστατικά των υποστρωμάτων θα εξαντληθούν σε 6-12 μήνες, εκτός και αν προσθέτουμε λιπάσματα κάθε εβδομάδα...κτλ Ισχύει το ίδιο για όλα τα υποστρώματα potting soil και εμπορικά (ADA...)?? Αν βάζεις και λιπάσματα δηλαδή πόσο μπορεί να κρατήσει σε γενικές γραμμές ένα υπόστρωμα?
  • Βασικά αναρωτιέμαι αν αξίζει να ασχοληθώ με potting soils ή με τα εμπορικά. Να πω την αλήθεια έχω διαβάσει ανάμεικτα σχόλια και για τα δύο και αναρωτιέμαι γιατί να πάρει κάποιος ADA, ECO..κτλ αφού μπορεί να κάνει το ίδιο με ένα σωστό potting soil από το super market και πιό φθηνά?
Ευχαριστώ

Jimakos
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01436 seconds with 11 queries