Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 14-12-11, 10:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

στην τελευταια σου προταση συμφωνω.
και για να μιλησω με αριθμους....δε μιλω για θερμανση (αφου ειναι δεδομενη σε καθε ενυδρειο που δεν ειναι κρυου νερου)..και αναφερω πως εχω 2 κυκλοφορητες και ενα σκιμμερ που καινε περιπου 20 βατ. (καπου 12 οι 2 κυκλοφορητες και 7-8 βατ το σκιμερ) αυτη ειναι η βασικη καταναλωση μου (καθως εχω FO και αν θελω δεν ανοιγω και καθολου τα φωτα).
γυρω στις 8 ωρες το ενυδρειο φωτιζεται απο λεντ 38 βατ. το ενυδρειο ειναι χωρις το σαμπ πλεον 300 λιτρα και κατι.
με αλλα 19 βατ λεντ μπορουσα και κρατουσα lps, ανεμωνες και αλλα κοραλια (οχι sps) ανετα.
επισης να πω εδω οτι ο εξοπλισμος πολλες φορες εχει αποκλισεις απο την καταναλωση που δινει η εταιρια...ευτυχως μεχρι στιγμης εχω εντοπισει μονο προς τα κατω.... (μετρησεις με μηχανημα που μετρα την καταναλωση σε πραγματικο χρονο).

και εκει που θελω να καταληξω ειναι πως η ΔΕΗ μπορει να μην αποτελει απαγορευτικο παραγοντα για θαλασσινο ακομη και σε μεγαλο ενυδρειο. θελει ομως ψαξιμο για εξοπλισμο με χαμηλη καταναλωση...και αποφυγη ιδιαιτερα απαιτητικων ειδων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01453 seconds with 11 queries