Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 14-10-15, 11:36
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε φωσφορικα νιτρικα βρισκω τις αναλογιες που ριχνω για το ενυδρειο μου κανοντας μετρησεις οπωσδηποτε στην αρχη!!
Ενω για καλιο και ιχνοστοιχεια πως το υπολογιζουμε;
Παραδειγμα εγω ριχνω seachem traces 7 ml συμφωνα με την δοσολογια της συσκευασιας.Απ το μειγμα που θα φτιαξω ριχνω πανω-κατω το ιδιο;
sorry αν γινομαι κουραστικος αλλα αρχαριος...
Φτιάχνοντας αυτα τα λιπασματα δεν ειναι ανάγκη να πας για EI οποτε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις με φειδώ οπως ήδη χρησιμοποιείς τα seachem.
Αν δεν εισαι φουλ σε φωτισμό και co2 δεν χρειάζεται να εχεις 20ppm καλιο ουτε εχεις ανάγκη απο τρελή δόση ιχνοστοιχεία.το μίγμα ιχνοστοιχείων ειναι περιπου 3πλασια δυνατό απο το trace οποτε αν ρίχνεις 7μλ trace και εισαι εντάξει,θα ρίχνεις 2-3ml εβδομαδιαία.
Στο σαιτ υπαρχει ηδη υπόμνημα με δοσολογίες και συνταγές,ρίξτε και μια ματιά εκεί, οι συνταγες που έγραψα παραπανω ειναι αυτές που βάζω εγω στα 125λιτρα δια δυο.
Η προτεινόμενη αναλογία φωσφορικών νιτρικών διαφέρει απο site σε site και απο
Ακουαρίστα σε ακουαρίστα,πχ διαβάζω 10-15 προς 1,αλλού 5 προς 1 και έβλεπα σε καποια φοβερά σε διαγωνισμούς 2 προς 1,ειναι λιγο πολυ ανάλογα με τις ανάγκες των φυτών που εχουμε ,εγω ας πουμε βάζω 7.5ppmνιτρικα 2.5ppm φοσφωρικά και μετα απο μια μερα που μέτρησα ειχαν μηδενίσει τα φωσφορικα και νιτρικα ειχα 4ppm οποτε προσάρμοσα την δόση αναλόγως.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01521 seconds with 11 queries