Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #85  
Παλιά 11-01-12, 13:04
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι ορατα οταν βρισκονται στο νερο! Τα βακτηρια αυτα αγκιστρώνονται πανω σε επιφανειες!! Το ποσο θολο ειναι το νερο εχει σχεση με το ποσο πολλα ειναι σε αυτο! Μπορει ενας να εχει ενα νερο σαν γαλα μπορει καποιος αλλος να εχει μια ελαφρια θολουρα ....

Αυτό κατάλαβα και εγώ, είναι ορατά άμεσα αφού το περιεχόμενο του μπουκαλιού το ρίχνουμε άμεσα στη στίλη του νερού.
Το πόσο θολό ειναι το bacterial bloom που προκαλείται από τα μπουκαλοβακτύρια,αν ακολουθήσει κάποιος τη δοσολογία του κατασκευαστή είναι σχεδόν πάντα το ίδιο...ΠΟΛΥ ΘΟΛΟ!
Αυτό που δεν μου εξήγησες και δεν τεριάζει και με όσα γράφει στο λινκ που μου έδωσες είναι γιατί αφού ο χρόνος ξεθολόματος εξαρτάται από το εκάστοτε νερό, την ιχθιοφότρωση του ενυδρείου, τα υπολιματα τροφής που πιθανόν να υπάρχουν....και γενικά όλους τους παράγοντες που προσδίδουν οργανικά (τροφή) στα βακτύρια αυτά........στην περίπτωση των μπουκαλοβακτύριων είτε αυτά μπαίνουν σε νέο ενυδρείο είτε σε στρωμένο είτε σε στρωμένο και παραμελημένο (με πολλα οργανικά) και πρόκειται επίσης για bacterial bloom ο χρόνος ξεθολώματος παραμένει πάντα περίπου 24 ώρες?

Απο πηγες ειναι παρα πολλες σε καθε περιπτωση και θα πρεπει να ψαξω το αρχειο που τις εχω αποθηκευσει!! Βεβαια επιστημονικες μελετες πολλες φορες χρειαζεται να πληρωσεις για να κατεβασεις ολη τη μελετη οποτε δε θα βαλω τετοιες για ευνοητους λογους!
Βάλε τις μελέτες που είναι δωρεάν και απλές παραπομπές σε αυτές που πληρώνεις.
Πραγματικά ενδιαφέρομε να διεβάσω αφού από χθες που ξεκίνησε η συζήτηση έχω φάει το ιντερνετ και δεν έχω βρεί πουθενά τον τρόπο κατασκευής τους, συντήρησης τους ή το ακριβές περιεχόμενο αυτού του σκευάσματος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01553 seconds with 11 queries