Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #81  
Παλιά 11-01-12, 12:22
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω κανει διατριβη σε κατι αλλα μελετη. Προτεινω να κανεις το ιδιο ποσο μαλλον οταν υπαρχει ηδη σε μορφη "μασημενης" τροφης για να γινει μια συζητηση με καποια βαση και οχι με ... νομιζω ... πιστευω!

ΟΚ θα το δοκιμάσω και αυτό!

Προσωπικα δεν με ενοχλει τιποτα (εχω τις αποψεις μου που στηριζονται σε πολυ μελετη και πειραματισμους)

Χαίρομε (πραγματικά όμως) που το ακούω!

Γιατι να προσθεσεις μπουκαλοβακτηρια σε ενα στρωμμενο ενυδρειο? Διαβασε το λινκ! Τα ετεροτροφα εχουν δυο "φασεις"! Στη φαση που ειναι αναεροβια και καταναλωνουν οργανικα δεν ειναι ορατα καθως δεν βρισκονται τα περισσοτερα στη στηλη νερου αλλα αγκυστρωμενα σε καποια επιφανεια ...

Γιώργο πραγματικά ακόμα δεν έχω καταλάβει το σκεπτικό σου. Λες ότι το θόλωμα είναι bacterial bloom ...προφανός από τα ετερότροφα βακτύρια που βάζεις απευθίας στη στήλη του νερού από το μπουκαλάκι...γι'αυτό και είναι άμεσα ορατά (το οποίο μπουκαλάκι περιέχει οργανικά για τροφή και ετερότροφα βακτύρια)...το θόλωμα φεύγει όταν τελειώσουν τα οργανικά (άρα ή τροφή τους) και διαρκεί χρονικά ανάλογα με το πόσα οργανικά έχει το ενυδρείο (σε νεο ενυδρείο χωρίς ψάρια οι 24 ώρες είναι λογικές αφού καταναλώνουν τα οργανικά από το μπουκάλι).....ως εδώ τα λέω καλά???

...σε στρωμένο όμως ενυδρείο που έχει ψάρια μέσα άρα και οργανικά για να τραφούν τα βακτύρια....γιατί το θόλωμα διαρκεί πάλι το ίδιο....ή αν ρίξεις λιγοτερη ποσότητα δεν εμφανίζεται σχεδον καθόλου???...Αφου πρόκειται για bacterial bloom δεν θα έπρεπε να διαρκέσει 3-4 μέρες (τουλάχιστον) μέχρι να εξαντλήσουν την τροφή του μπουκαλιού και την τροφή που υπάρχει στο ενυδρείο?
ΚΑΝΕΝΑΣ λογος δεν υπάρχει για να βάλεις σε στρωμένο ενυδρείο μπουκαλοβακτύρια!!!! Απλά εδώ διεβάζω εδώ παιδιά που το κάνουν με κάθε αλλαγή ή επιδή έγινε μια στραβή, ή επιδη ξεκίνησαν λάθος πριν 1 μήνα (έχουν ήδη ψάρια μέσα) και μόλις ακούσουν για το στρώσιμο παν και ρίχνουν βακτύρια.

και εγω φιλε μου δε ξερω .. Ψαχνω να βρω την "αληθεια" οσο μπορω (πρωτα για να κατανοησω εγω ο ιδιος και μετα να το συζητησω με ατομα που εχουν μελετησει το ιδιο θεμα και εχουν πληροφοριες που ισως μου εχουν διαφυγει!). Αλλιως θα ειχα ανοιξει μια σελιδα και θα εγραφα τα δικα μου και δε θα ασχολιομουν με το φορουμ!
Πολύ σωστά κάνεις και ψάχνεις την αλήθεια φίλε Γιώργο! Και αφού με παρότρινες να μελετήσω
1. Το ότι τα μπουκαλάκια αυτά περιέχουν οργανικά + ετερότροφα βακτύρια

2. Το ότι περιέχουν βακτύρια που δεν έχουν σχέση με αυτά που θέλουμε να αναπτυχθούν στο φίλτρο μας

.... που τα έχεις βρεί για να ξεκινήσω από εκει???
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01699 seconds with 11 queries