Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #79  
Παλιά 11-01-12, 12:04
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
4. Με τιποτα (χωρις ψαρια)
Βοήθησέ με λίγο να το καταλάβω αυτό αν θες.



Από εκεί και πέρα το θεωρώ σχεδόν απίθανο να έχουν μέσα τα κλασικά ωφέλιμα βακτήρια που όλοι εμπιστευόμαστε, και με ένα απλό συλλογισμό. Πάω εγώ στο μαγαζί και μου λέει ο παλλήκαρος το μπόλι δεν έχει τόσα πολλά βακτήρια όσα το μπουκαλάκι, τώρα θα μου πεις μπορεί αυτό να έχουν αποφασίσει να λένε τα μαγαζιά και μα μην είναι λόγια της εταιρείας, όπως και οι διαφορετικές οδηγίες που σου δίνουν πολλές φορές, αλλά δεν είναι και μεγάλη η διαφορά. Λοιπόν από τη στιγμή που ρίχνω τα εκατομμύρια βακτηριάκια μου αν ήταν τα κλασικά θα χρειάζονταν κανένα μισάωρο για να πιαστούν σε επιφάνεια αλλα και σε αυτό το μισάωρο τρώνε αμμωνία, απλά όχι τόσο αποτελεσματικά. Γιατί τότε οι μετρήσεις ακόμα και με την εισαγωγή των πρώτων ψαριών δείχνουν ύπαρξη αμμωνίας; Με το μπόλι κάτι τέτοιο μου συνέβη μόνο την πρώτη φορά που μπόλιασα και το έκανα λάθος. Και με ποιο σκεπτικό η εισαγωγή ψαριών την επόμενη μέρα, αφού χωρίς αμμωνία όχι μόνο δε θα πολλαπλασιαστούν αλλά θα πεθάνουν κιόλας;

Ποια η διαφορά λοιπόν με το να ξεκινάω μόνο με τα ψάρια μέσα να ρίχνω και πενταπλάσια ποσότητα Prime και κάθε μέρα να αλλάζω το μισό νερό χοντρικά; Η μόνη που βλέπω εγώ είναι ότι γλυτώνω τις τόοοοοσο κουραστικές αλλαγές και λειτουργώ με τις ευλογίες της εταιρείας που τόσο αγαπάει τα μικρά μου ψαράκια.

Δε λέω ότι αυτά τα μπουκαλάκια είναι άχρηστα για κάθε χρήση, μπορεί να προσφέρουν σε διάφορους τομείς της βιολογικής ισορροπίας, μπορεί να βοηθάνε σε πιθανή έκρηξη αμμωνίας, μαζί με όλες τις άλλες ενέργειες που θα κάνουμε, έστω και ελάχιστα και χωρίς να εξετάζω τη σχέση απόδοσης- τιμής, μπορεί και δεκάδες άλλα. Όμως στο στρώσιμο και δη το "αυτόματο" μπαααααα! (Φυσικά μέχρι αποδείξεως του εναντίου)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01483 seconds with 11 queries