Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #74  
Παλιά 11-01-12, 10:38
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε περιπτωση bacterial bloom οποια ενεργεια και να κανουμε δεν θα εχει αποτελεσμα οποτε σε ποια ενεργεια αναφερεσαι?
Ο χρονος που διαρκει εχει σχεση με την εκταση του φαινομενου !
Φίλε δεν είχα ποτέ bacterial bloom οπότε δεν ξέρω και τις ενέργειες που κάνουμε ή δεν κάνουμε....μάλλον ήταν πλεονασμός στο γράψιμο

Κατά τα άλλα, με τα βακτύρια εμπορείου η θολούρα εμφανίζεται άμεσα (όχι μετά από 5 λεπτά)...αυτό μπορεί να συμβεί σε περίπτωση bacterial bloom??? Επίσης όπως είπα το χρώμα είναι ήδη θολό από το μπουκαλάκι (σαν γαλάκτωμα) δεν νομίζω να παίζει για bacterial bloom και να διαρκεί για όσο καιρό είναι κλειστό το μπουκάλι...ακόμα και μέσα στο μπουκάλι.

...τι να πω δεν είμαι ειδικός, μπορεί και να έχεις δίκαιο.
Όπως και να έχει εγώ ΣΥΜΦΩΝΩ ότι τα έτοιμα βακτύρια ΔΕΝ είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να στρώσεις το ενυδρείο. Αυτό που λέω είναι ότι αν έχει γίνει ήδη η ζημιά από κάποιο αρχάριο και έχει ήδη βάλει ψάρια σε άστρωτο ενυδρείο....το συγκεκριμένο σκεύασμα ΙΣΩΣ είναι σε θέση να βοηθήσει την κατάσταση και από τη στιγμή που το πουλούν για το σκοπό αυτό ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θα το δοκίμαζα.

Ο φίλος ο Νικ πιο πάνω λεεί....είσε σίγουρος ότι δεν έχει κάτι επιβλαβές που δεν πρέπει να μπεί στο ενυδρείο.....τι να πω? Όχι δεν είμαι σίγουρος....αλλά από την άλλη ούτε για το αντιχλώριο που είναι επίσης ζουμί είμαι σίγουρος, ούτε για το κεραμικό του μακαρονιού, ούτε για τα σφουγγάρια....αλλά οι ίδιες εταιρείες τα κάνουν και τις "εμπιστεύομε" γιατί όχι και για τα συγκεκριμένα σκευάσματα? (και δεν λέω για την αποτελεσματικότητα του κάθε υλικού, μιλώ για την ασφάλεια των ψαριών)
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01585 seconds with 11 queries