Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #72  
Παλιά 11-01-12, 10:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλημερα.
Θα προτεινα να μη αφοριζουμε καμια μεθοδο απο τη στιγμη που υπαρχουν αναφορες οτι λειτουργουν.

Κι εγω ειμαι υπερ την χρησης μπολιου γιατι απλα το εχω δει με τα ματια μου και γιατι εχουν αναφερθει οι περισσοτερες επιτυχημενες διαδικασιες στρωσιματος με αυτο, αφου ειναι σχετικα ευκολη διαδικασια και γρηγορη, με μονο μειονεκτημα την μεταδοση τυχων ασθενειων (που στο ενυδρειο ενος αρχαριου χομπιστα μπορουν να μεταδοθουν ετσι κι αλλιως, αφου δεν ξερει ή/και δεν κανει καραντινα και απολυμανσεις στα παντα, απο εξοπλισμο μεχρι ζωντανα).
Μονο η λαθος διαδικασια απο το χομπιστα μπορει να φερει αποτυχια στη διαδικασια και παλι πρεπει να κανει μεγαλα λαθη (ελαχιστο μπολι σε σχεση με την ιχθυοφορτωση που θα ξεκινησει, αργοπορια στη διαδικασια, λαθος συνθηκες νερου)

Απο εκει και μετα ολες οι αλλες μεθοδοι στρωσιματος (παντα χωρις ψαρια μιλαμε) θελουν το χρονο τους και την προσοχη τους αλλα σε ολες εχουν αναφερθει επιτυχια ή εστω καθυστερημενη επιτυχια και αποτυχια, με κυριο παραγοντα των αποτυχιων τα λαθη στη διαδικασια.
Και αυτες που αναφερονται ειναι
α) με αμμωνια
β) με τροφη
γ) με βακτηρια εμποριου + αμμωνια
δ) βακτηρια εμποριου + τροφη
και ε) με τιποτα.

Το στρωσιμο με ψαρια και βακτηρια εμποριου, ειναι κατα τη γνωμη μου για απελπισμενους και πολυ εμπειρους και απαιτει μεγαλη προσοχη, συνεχεις μετρησεις και κουραστικη συντηρηση (συνεχεις αλλαγες) και φυσικα με τις αλλαγες νερου αργει περισσοτερο απο ολες (αν θελουμε να επιζησουν τα ψαρια)
Αυτη ηταν η μεθοδος που ακολουθησα (ως απελπισμενος αρχαριος και εγω) στο πρωτο μου ενυδρειο και δεν εχασα κανενα ψαρι, παρα μονο την ανεση μου και μερικα χρονια απο τη ζωη μου απο το αγχος

Η σειρα προτιμησης μου ειναι
1. Με μπολι (και εισαγωγη σταδιακα αναλογης ιχθοφορτωσης)
2. Με βακτηρια εμποριου + τροφη (χωρις ψαρια)
3. Με τροφη (χωρις ψαρια)
4. Με τιποτα (χωρις ψαρια)
5. Με βακτηρια εμποριου + αμμωνια (χωρις ψαρια)
6. Με αμμωνια (χωρις ψαρια)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01633 seconds with 11 queries