Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #68  
Παλιά 11-01-12, 08:17
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικά, αν ρίχναμε με υπερδοσολογία ολόκληρο το μπουκαλάκι στο νερό, θα μπορούσαμε άμεσα να φιλοξενήσουμε 10 ψάρια ας πούμε, αφού τα εκατομύρια έτοιμα βακτηρίδια θα περάσουν το πολύ σε μια-δύο ώρες σε ολόκληρη την επιφάνεια του βιολογικού μας υλικού. Έτσι δεν είναι?

Γιατί τότε όλες οι εταιρείες που διαθέτουν τέτοια σκευάσματα, θέλουν λίγα ψάρια στο ενυδρείο και να ρίχνουμε καθημερινά μια μικρή δόση από το σκεύασμα? Τί αλλάζει με το να το ρίξουμε όλο με μιας? Μήπως (λέω εγώ τώρα) τα σκευάσματα αυτά περιέχουν απλά μια ουσία που επισπεύδει ταχύτατα τον πολλαπλασιασμό και την εξάπλωση των εστιών των nitrosomonas και nitrobacter?
Βασίλη για να καταλάβω εσείς όταν βάζετε μπόλι την αλλή μέρα πάτε και βάζετε 10 ψάρια στο ενυδρείο? ....αν αυτό κάνετε, κατά την ταπινή μου γνώμη είναι λάθος!

Οι οδηγίες στα σκευάσματα αυτά λένε 5 δόσεις (λέμε τώρα) για αρχή και το πρώτο ψάρι σε 24 ώρες....το επόμενο μετά από 5-6 μέρες (κάτι τέτοιο νομίζω)
Αν ρίξεις όλο το σκεύασμα με τη μία και σε 24 ώρες βάλεις ένα ψάρακι....μέχρι να μπεί το επόμενο θα έχεις χάσει τη μισή ποσότητα βακτυρίων του σκευάσματος από ασιτία.
-------------------------
Διαβάζοντας τις οδηγίες της Σερα (για το νιτριβεκ) λέει 10% της ψαροσυνθεσης σε 24 ώρες 30% την 4η μέρα, άλλο 30% την 8η μέρα και το τελευταίο 30% την 11η μέρα.
(επίσης δεν είδα να λέει κάπου ότι προσθέτεις σταδιακά και άλλο νιτριβεκ.)

....επίσης λεεί ότι περιέχει βακτύρια αλλά και ότι επιταχύνει την εξάπλωση των βακτυρίων στο φίλτρο.

...λεεί επίσης να ταϊζεις ελάχιστα όσο διαρκεί η διαδικασία!

....κατά τη διάρκεια της διαδικασίας λέει επίσης να γίνουνται μετρίσεις και αν παρατηριθεί αμμωνία (που είναι πιθανό σενάριο αφού δεν μπορούν να ξέρουν την τελική ψαροσύνθεση και πόσο ακριβώς είναι το 10% ή το 30%) να αδρανοποιείται με τη χρήση τοξιβεκ.....θα μου πείτε αυτοί να πουλήσουν θέλουν...και είναι λογικό, από την άλλη όμως αυτές είναι οι οδηγίες που δίνει ο συγκεκριμένος κατασκευαστής για το στρώσιμο του ενυδρείου με έτοιμα βακτύρια....αν ο επίδοξος νέος κάτοχος του ενυδρείου δεν τις ακολουθεί κατά γράμμα....δεν έχει λογική να λέει ότι δεν δουλεύει το σύστημα!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Plakas : 11-01-12 στις 08:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01645 seconds with 11 queries