Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 04-11-10, 13:42
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν στις DSLR παρεις ενα καλο αξιολογο σωμα, μετα ολη την δουλεια την κανουν οι φακοι...
το να διαβασει ειναι σωστο αλλα αν εχει την μηχανη στα χερια του θα βλεπει και τι διαβαζει στην πραξη...
στην αρχη ισως δουλευει το auto αλλα θα μαθαινει και τα αλλα και θα πειραματιζεται....
το βασικο ειναι να ξερει ποσα χρηματα μπορει να διαθεσει και να αποφασισει τι θελει...
με μια μηχανη compact ποτε δεν θα ειναι καλλημενος, και παντα θα βρισκει πραγματα που δεν θα μπορει να τα κανει...
μια DSLR την περνεις μια φορα και μπορεις να κανεις τα παντα...
το θεμα ειναι ποσα χρηματα μπορει να διαθεση και αν το εχει μεσα του με την φωτογραφια για να ασχοληθει...
αν οχι, τοτε θα πρεπει να παρει μια καλη compact....

Για να αποφασισει λοιπον τι θελει θα πρεπει πρωτα να ξερει καποια πραγματα πανω στην φωτογραφια.
Επισης,ακομα κ τα χρηματα να ορισει που μπορει να διαθεσει παλι δεν θα ξερει τι να παρει αφου μπορει να παρει ενα φθηνο σωμα κ 2 φακους.Αλλα τι φακους δεν θα ξερει...
Με την compact σιγουρα δεν θα ειναι καλυμμενος αλλα απο την αλλη πρεπει να ξερει αν ειναι διατεθειμμενος να μαθει κ να ασχοληθει.
Για αυτο προτεινα να διαβασει πρωτα κ οχι να παει στα κουτουρου.
Επισης,η αληθεια ειναι οτι οι dslr μηχανες πλεον εχουν γινει μοδα.Ειναι κριμα να πεσει σε αυτη την παγιδα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι χρηση την θελω ; χμ ..
1. Να την εχω μαζι μου και να τραβαω καποιες ωρεες εικονες που χανω οταν δεν εχω φωτογραφικη !

π.χ προχθες ετυχε να δω ενα ζευγαρι γερακια διπλα διπλα ! πανεμορφη εικονα !

2. Να τραβαω καλυτερες φωτο απο τα ενυδρεια μου

3. Και καλυτερες με την παρεα μου αλλα κυριως τοπια ...

Τα κανει μια κομπακτ ;;
Τι παραπανω θελει να ξερεις στις dslr ; διαφωτιστεμε εστω επιγραμματικα να ξερω τι ψαχνω !

Χρημαματα για αρχη θα εψαχνα για μεταχειρισμενη και αν δεν τοτε για κατι καλο...μεχρι 500ε ομως !
Παραπανω περνω το 2μετρο ...
Φιλε Roussaks πρεπει να σκεφτεις κ την παραμετρο μεγεθος.
Μια dslr δεν ειναι ευκολο να την κουβαλας σε αντιθεση με μια κομπακτ που χωραει κ στην τσεπη.Αν αργοτερα βαρεθεις να την κουβαλας εκει να δεις ποσες ωραιες φωτογραφιες θα χασεις ενω αν ειχες την κομπακτ μαζι...
Αν θες απλα για την παρεα αντε κ τοπια οταν βρισκεις τοτε μεινει σε compact.
Εγω για παραδειγμα πριν παρω dslr ειχα παρει την nikon p90 η οποια ειναι ultra zoom.Εχει τεραστιο ζοομ,υπερευρυγωνιο φακο κ τραβει κ καλες μακρο.Επισης,εχει κ δυνατοτητα επιλογης διαφραγματος,κλειστρου κτλ.,οπως κ μια dslr.Βεβαια απεχει πολυ απο μια επαγγελματικη αλλα δεν παυει να ειναι μια μεση λυση.
Προς θεου παντως μην νομιζεις οτι σε αποτρεπω να παρεις dslr.
Απλα κατα τη γνωμη μου διαβασε λιγο γυρω απο την φωτογραφια κ μετα αποφασισε.Ειναι μια αγορα που θα την εχεις για παρα πολλα χρονια.Το θεμα ειναι αν θα την χρησιμοποιεις ή οχι κ σε ποιο ευρος των δυνατοτητων της.
-------------------------
Ακομα,οπως "υποννοει" () κ ο Αλεξανδρος υπαρχουν κ dslr σε μεγεθος compact οι οποιες αλλαζουν κανονικα φακους αλλα ειναι πολυ μικρες.Βεβαια οι τιμες τους ακομα ειναι υψηλες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beat89 : 04-11-10 στις 13:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01863 seconds with 11 queries