Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #75  
Παλιά 10-11-14, 15:16
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Και εγω συμφωνω οτι η πιο απλη λυση ειναι αυτη της κλωνοποιησης με τη χρηση καποιου εργαλειου οπως του Win32DiskImager. Το προβλημα ειναι οτι το image θα ειναι τουλαχιστον 5 - 6 GB συμπιεσμενο οποτε αρκετα δυσκολο να διακινηθει. Θα χρειαστουμε χωρο σε καποιο FTP server ή σε καποιο cloud drive.
Η αλλη επιλογη ειναι να φτιαχτει καποιος installer που θα εγκαθιστα και ολα τα βοηθητικα software στο raspberry οπως βιβλιοθηκες, databases, απαραιτητα updates , patches καθως και το ιδιο το piAquarium app. Αυτο ειναι ενα projectακι απο μονο του. Αν υπαρχει κανενας Linux guru στο forum που μπορει να το αναλαβει ειναι ευπροσδεκτος .

Οσο για την συναρμολλογηση σε οσους δεν το εχουν ξανακανει δεν το συνιστω. Δεν ειναι το καταλληλο board για πειραματισμους οποτε καλο ειναι να βρεθει καποιος με πειρα που για καποιο μικρο τιμημα θα προσφερθει να το κανει. Εχει και νοημα καποιος να κανει bulk παραγγελια των υλικων γιατι ετσι και αλλιως καποια πολυ φθηνα υλικα που εχουν τιμη της ταξεως των 0.002Ε πωλουνται σε συσκευασια των 100 (αλλιως θα αξιζε πιο πολυ το σακκουλακι )
Η συναρμολογηση για καποιον που το εχει ξανακανει και θα οργανωσει τα υλικα του σε κουτακια εκτιμω οτι ειναι ~2-3 ωρες/board. Θα σας πω ποσο μου πηρε ακριβως την Παρασκευη ή το Σαββατο.
Οποιος ειναι αμετανοητος DIYer παντως θα χρειαστει εκτος απο τα υλικα και το PCB τα παρακατω :

-Κολλητηρι με λεπτη μυτη (αν εχει μυτη miniwave ακομα καλυτερα) για τα SMD. Με θερμοστατη, αν εχετε ηλεκτρονικο ακομα καλυτερα.

-Κολλητηρι με μεσαια μυτη για τα συμβατικα υλικα.

-Μια λεπτηηηηηηηη λαβιδα

-Παστα συγκολλησης SMD (flux κατα προτιμηση Νο-clean). Εγω χρησιμοποιω ChipQuick SMD291NL απο την Farnell (κωδ. 185-0220). Θα βρειτε αντιστοιχη στον Φανο.

- Κολληση λεπτη κατα προτιμηση ΟΧΙ pb-free αλλιως θα βασανιστειτε με τις υψηλες θεροκρασιες τηξης.

- Εκτυπωμενο layout του pcb που δειχνει τις τιμες των υλικων.

- Κοφτακι για ηλεκτρονικα

- Φακο με βαση. Οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο.

- Γερα ματια

- Σκληρα νευρα

Αν εχετε κανενα μικροσκοπιο / στερεοσκοπιο απο το σχολειο ή κανενα απο αυτα που πουλουσε καποτε το lidl θα σας χρησιμευσει για να ελεγξετε το pcb μετα για πιθανα βραχυκυκλωματα.

Η προοδος για την ωρα :
Εχω ετοιμο ολο το κομματι του app που αφορα την ανατολη/δυση , τους controllers θερμοκρασιας, τα ψηφιακα φιλτρα για τα αναλογικα καναλια, pH και fan, ενα μερος της διαχειρησης των alarm. Απο το low level μου λειπει το RTC. Επομενο σταδιο ειναι το logging και εχω το διλημα αν θα χρησιμοποιησω mySQL database ή απλα row text αρχεια.
Με αυτα και με τα αλλα ο κωδικας εχει φτασει τις 2000 γραμμες....
-------------------------
Το raspberry A+ υπαρχει διαθεσιμο εδω με 15 GBP καθως και το B+ εδω. Προσοχη γιατι απο το Β+ δεν εχει πολλα, μονο 50.800 τεμαχια διαθεσιμα. Μην τα παρετε ολα . Το Α+ δεν ειμαι σιγουρος οτι εχει τον ιδιο αριθμο I/O και σιγουρα δεν εχει το ιδιο form factor και δεν θα ταιριαζουν οι τρυπες στηριξης. Τα 256ΜΒ δεν θα ειναι θεμα για το ιδιο το piAquarium app γιατι αυτο θα εχει πολυ μικρο ιχνος αλλα θα ειναι ισως αν στο μελλον θελησουμε να εχουμε παραλληλα υποστηρικτικες εφαρμογες οπως αυτες που ανεφερε ο JimBit22 (καμερες etc). Παντως καθως δεν το εχω δοκιμασει θα συμβουλευα αν δεν το εχετε ηδη να προτιμησετε το B+.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη abrous : 10-11-14 στις 15:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01883 seconds with 11 queries