Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 28-11-14, 00:14
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι άκυρη για το παράδειγμα που εξήγησα παραπάνω. Για να το πω με λίγα λόγια, έχει ίδια (αν όχι και περισσότερη) σημασία το σε τι περιβάλλον γεννήθηκε και μεγάλωσε το ψάρι (και οι γονείς του) με το σε τι περιβάλλον έχει προσαρμοστεί για να ζει το είδος του. Όλα τα εγκυκλοπαιδικά τα αναφέρω γιατί ενδέχεται πολλοί να μην τα έχουν ακούσει, και για το λόγο αυτό δίνουν βάση ΜΟΝΟ στο DNA το οποίο είναι η μισή ιστορία (ίσως λιγότερο από τη μισή ).

βρε γιαννη οκ,αλλα αυτο ειναι σαν να μου λες οτι επειδη ενας μονομαχος η ενας δισκος η οτιδηποτε αλλο και οι γονεις του,γεννηθηκανε σε νερο βρυσης,μπορει να ζησει ολη του τη ζωη σε τετοιο χωρις προβληματα.
και δεν αμφιβαλω οτι μπορει,αλλα εγω προσπαθω να καταληξω πως με βαση το σκεπτικο μου(που παραδεχομαι πως μπορει να ειναι λαθος-δεν ειμαι απολυτος)
η ποιοτητα ζωης του θα βελτιωθει πολυ,αν το βαλουμε να ζησει σε νερο που να ομοιαζει με αυτο του βιοτοπου του.
αυτο δεν ειναι γεγονος?η κανω λαθος?
δεν νομιζω πως κανω λαθος.και αν δεν κανω,που οφειλεται αν οχι στο dna του?
δηλαδη οταν εβαζα φυτα στην επιφανεια και εβλεπα τα ψαρια να κινουνται διαφορετικα στο ενυδρειο,ποια ηταν η αιτια??το Rapid evolution?
το αντιθετο θα ελεγα αφου τα φυτα προηγουνται κατα πολυ εξελικτικα.τα ψαρια τα βρηκανε οχι το αντιθετο.


Το οτί εμείς "μετράμε" την ευζωία των ψαριών με βάση την διάρκεια ζωής τους, δε σημαίνει ότι έτσι τη μετράνε και τα ψάρια Υπάρχουν είδη ψαριών (ή και πληθυσμοί του ίδιου είδους - βλέπε guppies) που επιλέγουν άλλα πράγματα αντί για μακροζωία (γρήγορη ανάπτυξη/ωρίμανση, γρήγορη αναπαραγωγή και μικρή διάρκεια ζωής). Αν εγώ μεγαλώσω μονομαχάκια σε 22 βαθμούς, είναι πολύ πιθανό να ζήσουν περισσότερο καιρό από αδερφάκια τους που θα μεγαλώσω σε 28 βαθμούς. Αυτό σημαίνει ότι τα μεν έζησαν καλύτερα από τα δε; Μια ενδιαφέρουσα θεωρία σχετικά είναι το "pace of life syndrome" αν θέλετε να το ψάξετε

φυσικα και δεν ειναι αυτο το μονο κριτηριο.εδω συμφωνω.
την ευζωια του ψαριου στο ενυδρειο θα την υπολογισει καποιος,συνδιαζοντας διαφορα κριτηρια.
ενα ειναι η διαρκεια ζωης,αλλο ο ρυθμος αναπτυξης,ο ρυθμος αναπαραγωγης και το αν τα σταδια της ζωης του συμβαδιζουν με τα προσδοκιμα,και μετα παιζουνε ρολο κιαλλοι παραγοντες στην εξισωση.το αν στρεσαρεται,το οτι δεν εχει να φοβηθει απο θηρευτες κλπ κλπ πολλα ακομα.
αλλα αυτο τι σημαινει?
επειδη το ιδιο ψαρι μπορει να ζησει σε διαφορετικο περιβαλον,σημαινει οτι δεν θα ευεργετηθει αν ζησει σε νερο με παραμετρους πιο κοντα σε αυτες που εχει στη φυση?
και ξαναρωταω:
αυτο που οφειλεται?δεν οφειλεται στο dna του?...

Η εξέλιξη δε δρα μόνο σε χρόνο επιπέδου χιλιάδων ετών, μπορεί να δράσει και πολύ πιο γρήγορα σε ορισμένες περιπτώσεις. Υπάρχουν πολλά στροιχεία για rapid evolution εξαιτίας της παρουσίας θηρευτών, μέσα σε λίγες δεκαετίες (πάλι σε guppies - σόρυ αλλά αυτά μελετάω τώρα ) Πχ: http://www.sciencedaily.com/releases...0610185526.htm

ΥΓ Τα μεαφέρω σε άλλο θέμα γιατί όντως το σκίσαμε το άρθρο
και συνεχιζω...
δηλαδη θα μειωσουμε το ρολο του dna που αναπτυχθηκε μεσα απο εκατομμυρια χρονια εξελιξης προς χαρη διαδικασιων που δεν ειναι ο κανονας?
αφου το καθε ειδος "φτιαχτηκε" και προσαρμοστηκε ωστε να ζησει σε συγκεκριμενο χωρο με συγκεκριμενες συνθηκες.
καποια ειδη εχουν μεγαλυτερη ανοχη στις διακυμανσεις αποτι αλλα.
δεν ειναι ετσι?
μετα τι απανταμε τοσο καιρο εδω στα διαφορα θεματα?
μπουρδες?
και δεν ειναι δογματισμος.αν λεμε μπουρδες τοσο καιρο,να το ξερω να σταματησω κιεγω να τις λεω

οσον αφορα το αρθρο που παρεθεσε ο σπυρος,θα το ξαναπω και ελπιζω να μη με παρεξηγησει ο σπυρος.
εγω βλεπω πως δεν συγκρινει τα ψαρια μακροπροθεσμα.
συγκρινει αντιδρασεις στην ουσια,σε συγκεκριμενες παραμετρους.
ειναι πολυ ενδιαφερον αρθρο και εχει τη σημασια του,αλλα δεν ειναι η απαντηση σε ολα.

τις μακροπροθεσμες επιπτωσεις(θετικες η αρνητικες),τις βλεπουμε εδω στα θεματα καθε μερα.
εκτος αν δεν καταλαβαινω εγω σωστα τα θεματα τοσο καιρο





Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02094 seconds with 11 queries