Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 14-12-14, 01:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από balar1nas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα ! Η σειρά που προτείνει η Eheim είναι (από κάτω προς τα πάνω ) Mech - FilterFoam - Substrat Pro - Filter Pad . Η απορία μου είναι εάν μπορώ να αντικαταστήσω το Mech με Siporax κερδίζοντας βιολογικό και μη χάνοντας μηχανικό φιλτράρισμα . Ευχαριστώ
To siporax ειναι πορωδες μακαρονι.
Αν εχεις προσεξει τα μηχανικα μακαρονια (πχ eheim ehfimech, mech) και υλικα γενικα, ειναι λεια.
Υπαρχει λογος γιαυτο.
Τα κεραμικα αν ειναι στην αρχη, τρωνε ολο το σκουπιδι, βουλωνουν οι ποροι γρηγορα και αχρηστευονται.
Ασε το mech στην αρχη, εφοσον δεν υπαρχει προφιλτρο να κραταει τα πολλα σκουπιδια.
Αλλιως βαλε τουλαχιστον το σφουγγαρι απο κατω και απο πανω το επιπλεον βιολογικο υλικο και παρατηρησε τη διαυγεια του νερου. (ουσιαστικα ετσι θα εχεις μονο μια φετα σφουγγαρι για μηχανικο υλικο και θα κερδισεις το υπολοιπο χωρο σε βιολογικο. Αν κρατιουνται σχετικα το ιδιο καθαρα τα βιολογικα και με μια μονο φετα σφουγγαρι, θα εισαι ΟΚ).

H eheim, απο τα πειραματα μου με τα φιλτρα και τα υλικα, εχω παρατηρησει οτι σε καθε φιλτρο της εχει μελετησει πολυ τη σειρα και τα υλικα που βαζει και συνηθως επιλεγει τα πιο λειτουργικα.
-------------------------
Εχει αλλαξει αληθεια η eheim τα υλικα στο 2217?
Αλλα εβαζε παλιοτερα.
Απο κατω προς τα πανω: mech, μπλε σφουγγαρι (χοντροτρυπο), substrat pro, ασπρο σφουγγαρι (ψιλοτρυπο).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 14-12-14 στις 01:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01533 seconds with 11 queries