Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 16-11-14, 01:53
Hyper Ban Ο χρήστης Hyper Ban δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2014
Περιοχή: Ναύπλιο
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Άγνωστο είδος Ελληνικού ψαριου ;;;

Σε ρέοντα ύδατα προς την θάλασσα εδώ στην Αργολίδα ,εντόπισα πρόσφατα σχετικά το ψάρι ''βούλκα'' ή αγκαθερό .Το παρατήρησα για 2-3 μέρες στο ενυδρείο μου και το άφησα ξανά εκεί που το βρήκα .
Μαζί με αυτό το ψαράκι εντόπισα και γόνο απο 5-6 ψαράκια όπου και μεγάλωσα μέσα στο ενυδρείο μου με ευκολία και απελευθέρωσα ξανά στο ίδιο σημείο .
Το πρόβλημα μου είναι πως δεν κατάφερα να τα ταυτοποιήσω .Μου θυμίζει κάπως την αθερίνα γλυκού νερού, το γκιζάνι (πολύ)λίγο κάποια είδη tetras αλλά φέρνει πιο πολύ στο Pelasgus marathonicus (αττικόψαρο)και θα ήμουν σίγουρος πως είναι αυτό αν στο αρθρο για αυτό αναφερόταν ως τόπος διαμονής του η Αργολίδα και το οτι συχνάζει σε ρέοντα ύδατα !Επίσης αν όντως είναι αυτό το ψάρι ,ποιόν φορέα θα έπρεπε να ενημερώσω πως το έχω εντοπίσει και εδώ ;
Υπόψην πως για το συγκεκριμένο σημείο ο ΦΙΛΟΤΗΣ - ΒΑΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΥΣΗ ,λέει πως έχει μόνο καλαμιές και τίποτα άλλο !!!;;;;;


Το ψαράκι είναι αυτό :

#1




#2



-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hyper Ban : 16-11-14 στις 01:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01408 seconds with 11 queries