Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 12-01-11, 08:51
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή Νέο μέλος - 70λιτρο ενυδρείο




Καλημέρα σας!!!


Νέο μέλος στην παρέας σας!! Συγχαρητήρια για το forum καθώς επίσης και για το πλούσιο θεματικό πλαίσιο που το απαρτίζει. Αγόρασα πρόσφατα ένα ενυδρείο 70 lt και με όρεξη και υπομονή αρχίζω δειλά-δειλά!!
έχω καταλήξει πως οδεύω στη δημιουργία κοινόβιου ενυδρείου!
έχω καταλήξει στα παρακάτω ψάρια:
Paracheirodon innesi (Neon)
Brachydanio rerio
Gymnocorymbus ternetzi
Leporinus fasciatus
Trigonostigma heteromorpha (Rasbora)
Tanichthys albonubes (While cloud minnow)
Hemigrammus erythrozonus (Glowlight tetra)
Hasemania nana (Silver-Tipped Tetra)
Crossocheilus siamensis
Corydoras aeneus ή Corydoras panda
και τα γνωστά Plattys και Guppys.
Από ότι βλέπετε προσανατολίζομαι σε σμηνόψαρα (2-3 κοπάδια από τα παραπάνω), 2-3 corydoras και ίσως καμιά γαριδούλα.
Από τα παραπάνω πρέπει να επιλέξω κάποιο συνδιασμό. Όλα τα διέκρινα λόγω της ειρηνικής τους συμβίωσης μεταξύ τους και φυσικά λόγω εμφάνισης!!! Θερμοκρασίες, σκληρότητες και Ph περίπου κυμαίνονται σε ίδια επίπεδα. Σοφές (όπως πάντα) προτάσεις??
Τέλος μεγάλο ερωτηματικό αποτελούν τα φυτά! Επιθυμώ την τοποθέτηση υποστρώματος και μετά την τοποθέτηση φυσικών φυτών (μεγάλα πλατύφυλλα πίσω, και κοντά μπροστά). Ποια ταιριάζουν με τα ψαράκια μου? Έχω χαθεί στην επιλογή φυτών.
Ο ιδιοκτήτης του petshop επιμένει να μην βάλω υπόστρωμα και να τοποθετήσω γλαστράκια μέσα στο χαλίκι! Ισχυρίζεται ότι με το λίπασμα θα αυξηθεί το CO2, με αποτέλεσμα να μην έχω εύρυθμη λειτουργία στο ενυδρείο μου. Τι λέτε?

Συγγνώμη για το μήκος του μηνύματος, αλλά κατανοείται από αρχάριους......

Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01541 seconds with 11 queries