Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 24-03-03, 10:19
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Ας μην είμαστε απόλυτοι σ’ αυτά που λέμε, όντως σπουδάζεις ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον κλάδο, όντως από την θέση σου, σου δίδεται η δυνατότητα να έχεις άποψη η οποία είναι αξιοσημείωτη, αλλά πάλι θα επαναλάβω να μην είμαστε απόλυτοι.

Το επάγγελμά μου και η σημερινή μου ιδιότητα, μου δίνει την δυνατότητα να έχω άποψη για τις ιχθυοκαλλιέργειες που ανέφερες, πραγματικά το μεγαλύτερο ποσοστό ιδιοκτητών ιχθυοκαλλιεργειών είναι άσχετοι με το αντικείμενο, όμως το προσωπικό που έχουν σε στρατηγικές θέσεις είναι καταρτισμένο. Σαν παράδειγμα σου αναφέρω, και μπορείς αν θες να το διασταυρώσεις ότι ένα μεγάλος μέρος της Ευρώπης (όχι μόνο Ε.Ε.) προμηθεύεται τσιπούρα από την Ελλάδα και συγκεκριμένα από την Κεφαλονιά.

Μην είμαστε κολλημένοι με τα πτυχία, καλό είναι να υπάρχουν, αλλά δεν χαρακτηρίζουν πάντα τον κάτοχό τους. Δεν θα αναφέρω παράδειγμα, εξ’ άλλου γνωρίζουμε όλοι πως ένα μεγάλο ποσοστό φοιτητών παίρνουν πτυχίο....

Όσο για τα καταστήματα πώλησης ενυδρείων γνωρίζουμε όλοι την διαφορά του καθαρού επαγγελματία με τον επαγγελματία χομπίστα και μην αμελείς ότι στο board πόσοι είναι αυτοί με πτυχίο σχετικό με το αντικείμενο, όμως ο ένας συμβουλεύει τον άλλο χωρίς να καταγράφονται, όπως και ο ίδιος θα έχεις διαπιστώσει ανακρίβειες.

Όλα αυτά τα έγραψα χωρίς να έχω την πρόθεση να προσβάλω κανέναν, αλλά η θεωρία διαφέρει από την πραγματικότητα. Βλέπω στον κλάδο μου (Logistics) πολλά άτομα που βγαίνουν από την σχολή και συναντάνε μια άλλη πραγματικότητα από αυτήν που διδαχθήκανε.

Όσο για το «σχετικά λοιπόν άτομα σε σχετικές δουλειές» σου εύχομαι να πραγματοποιηθεί σε σένα, αλλά αν εξετάσεις τους ορίζοντες του αντικειμένου που σπουδάζεις θα δεις ότι δεν είναι μόνο τα ψάρια!
Εγώ όπως και πολλοί άλλοι σπουδάσαμε άλλο πράγμα και ασχολούμαστε με άλλο, αυτό όμως δεν μας κάνει υποδεέστερους από αυτούς που έχουν το πτυχίο.

Φιλικά
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01513 seconds with 11 queries