Θέμα: αντλια
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 12-03-15, 16:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
το ξερω.. τα ειπα λιγο οπως να΄ναι
να κανω κανενα σχημα μηπως βοηθησει?
το ενυδρειο ειναι 60cm υψος .. νερο παιρνει μεχρι τα 57cm περιπου οπου αρχιζουν οι κοντρες... γι αυτο εγραψα 55cm υψος νερου.. περιπου

το σαμπ θα ειναι μεσα στο ενυδρειο, εσωτερικο... τωρα αν παει πιο ψηλα απο την στηλη νερου, ισως ειναι εφικτο για 2-3cm .
Τώρα μάλιστα, εσωτερικό σάμπα μέσα στο ενυδρείο, λογικά το ενυδρείο θα κάνει υπερχείλιση μέσα στο κουτί του σαμπ , και στο τελευταίο διαμέρισμα του σαμπ θα είναι η αντλία που θα στέλνει το νερό πίσω στο ενυδρείο.
Αυτό βρε Γιάννη είναι ακριβως το φίλτρο που έχω στο φυτεμένο μου, και με μαυρο πλεξιγκλας, κλέβεις ιδέες μου φαίνεται

Πάμε τώρα σοβαρα.
Στην είσοδο του φίλτρου έχω ένα χοντροτρυπο σφουγγάρι , το σφουγγάρι με ψιλές τρύπες μπουκώνει πολύ εύκολα, και έτσι δεν περνάει γόνος μέσα στο φίλτρο, το καθαρίζω με νερό βρύσης με κάθε αλλαγή νερού. Οπως αλλαζω νερό και η στάθμη κατεβει κάτω από το αυτό το φίλτρο, το βγάζω και το πλένω, κανα 2 φορες έχω βρει και γαρίδες μέσα στο σφουγγάρι αλλά δεν υπάρχει και άλλος τρόπος, μπορείς να βάλεις και καλτσον.
Το βραδυ που θα γυρίσω στο σπίτι θα προσπαθήσω να σου βγάλω φωτο να το δεις.
Ποσο πλατος θα το κανεις το φιλτρο ;
-------------------------
Βρήκα μια φωτό



αρτιστερα είναι το φίλτρο, δες ψηλά που φαίνεται η εισοδος του νερου, εκει υπάρχει ενα καπακι με χτενια που μέσα εχω το σφουγγαρι που σου ειπα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 12-03-15 στις 16:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01641 seconds with 11 queries