Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #53  
Παλιά 23-02-14, 20:21
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Με σταθεροτητα στις δοσολογιες φαινεται να υποχωρει η αλγη. Τελικα εχω την εντυπωση οτι ειναι staghorn algae. Με το κλαδεμα αν δω οτι τα χτυπημενα φυλλα δεν στρωνουν θα εξαληφθει. Αρχιζουν και φορτωνουν τα φυτα σιγα σιγα.

Θα ηθελα μια απαντηση εμπεριστατωμενη οσον αφορα την κυκλοφορια. Αυτη τη στιγμη η κυκλοφορια ειναι του φιλτρου και του μεσου που διαχεω το co2. Την κυκλοφορια την χρειαζομαστε για ναμαστε σιγουροι οτι το co2 πηγαινει παντου σωστα?? Με το φιλτρακι πανω απτον diffuser, βλεπω οτι οι φυσαλιδες πηγαινουν παντου, ολα τα φυτα με λεπτο φυλλωμα, οπως caboba και christmass moss μετα απο κανα δυωρο ανοιχτων φωτων και co2, γεμιζουν με μικροφυσσαλιδες (δεν ειναι pearling) και οολα τα πλατυφυλα απτην κατω μερια των φυλλων εχουν φυσσαλιδες, οι οποιες μεγαλωνοντας ανεβαινουν στην επιφανεια παρασερνοντας κιαλες. Με αυτα τα δεδομενα, χρειαζομαι κιαλλη κυκλοφορια? Εχω διαβασει οτι θελει κυκλοφορια το φυτεμενο αλλα εχω την εντυπωση απο πλευρας co2 δεν μπορει να γινει κατι αλλο. Για τα μακρομικρο που ριχνω πιστευω οτι αναμιγνυονται ικανοποιητικα γρηγορα. Τι λετε χρειαζομαι κατι παραπανω? Αν βοηθησει καποια βιντεο στο να σχηματισετε αποψη, πειτε μου να βγαλω.
Το φυτεμένο θέλει κυκλοφορία, απλα για να μεταφερονται τα θρεπτικά γυρω απο τα φυτά.
Δεν χρειαζεται να ειναι και πλυντηριο, ισα ισα να κυλαει το νερό, δεν ειναι απαραιτητο να κουνιουνται τα φυλα για να εχεις κυκλοφορία.

Τωρα με το διοξειδιο, στην ουσια , τα φυτά αποροφάνε co2 απο το νερό και οχι τις φυσαλιδες που μεταφερονται με το νερό,
το καλό με τις φυσαλίδες οταν πανε στα φυτά , επάνω - κατω απο τα φυλλα, μενουν εκει μεχρι να διασπαστουν.
Οπως και να το κάνεις , με ποτηρακι, να χτυπαει το φίλτρο, με κυκλοφορητη πρεπει να δεις τα φυτα σου πως συμπεριφέρονται.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01436 seconds with 11 queries