Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 28-08-14, 23:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μου απάντησε κανένας για τον κυκλοφορητή όμως. 230l/h είναι λίγο για 120l ενυδρείο ή με καλύπτει?
Ααα δεν το προσεξα το ερωτημα.

Αν ειναι πραγματικη ροη (χωρις απωλειες απο το σηκωμα νερου, το μπουκωμα των υλικων κλπ) και γενικα το ενυδρειο ειναι με νορμαλ στησιμο και ιχθυοφορτωση, φτανει για τη φιλτρανση του νερου.
Μια με δυο φορες, πραγματικο γυρισμα των λιτρων του νερου, ειναι αρκετο συνηθως.
Ωστοσο η καλη κυκλοφορια του νερου εσωτερικα σε ολους τους χωρους του ενυδρειου, δυσκολο να καλυφθει με αυτην την αντλια.

Πρακτικα τωρα, οταν ενα φιλτρο λεει ονομαστικη ροη ταδε λιτρα την ωρα (ονομαστικη ροη σημαινει μετρημενη η αντλια σκετη χωρις να σηκωνει ψηλα το νερο αλλα σε μηδενικο υψος, και χωρις να περναει απο υλικα), αν ειναι εξωτερικο το φιλτρο υπολογιζεις ως πραγματικη το 50-70%, κι αν ειναι εσωτερικο (που δεν εχει σοβαρες απωλειες λογω μανομετρικου ομως μπουκωνει πιο ευκολα) το 60-80%.

Χοντρικα λεμε τωρα και τι γινεται συνηθως.
Δεν ειναι απολυτα αυτα.
Καθε ενυδρειο εχει τις ιδιαιτεροτητες του.

Οι μετρησεις του νερου και η κατασταση του ενυδρειου και των ψαριων, θα σου πουν αν κανεις καποιο λαθος ή οχι.
Οχι οι προδιαγραφες του φιλτρου.
Οι προδιαγραφες χρειαζονται πριν την αγορα του εξοπλισμου για να ξερεις που βαδιζεις και να παρεις κατι που σιγουρα σε καλυπτει, και να μην παει χαμενο.
Αμα σου πω εγω οτι δεν φτανει η αντλια και εσυ βλεπεις το ενυδρειο σου και παει σουπερ τοσο καιρο και "τα ψαράκια χαίρουν άκρας υγείας", θα εχω δικιο? Θα φαω φασκελο.
Να ρωταγες πριν το παρεις.
Θα σου'λεγα ...... για σιγουρια παρε λιγο μεγαλυτερο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01444 seconds with 11 queries