Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 16-09-12, 23:00
Το avatar του χρήστη greeknick
greeknick Ο χρήστης greeknick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι 40x30x35 ύψος (περιπου 35 καθαρά)
Φιλτρο αυτο http://www.boyuaquarium.com/en_Artic...?ArticleID=223 εχει ενα μαυρο σφουγκαρι 5 εκατοστα υψους.
Για μπόλι την πρώτη φορά πήρα υαλοβαμβακα και τον εστηψα και κράτησα και μια μικρή ποσότητα υαλοβαμβακα μεσα στο φίλτρο μου (ποσοτητα περιπου οσο ενα απο τα στρογγυλα βαμβακακια που πουλανε). Την δευτερη φορά μου έστηψε καλά το παιδί υγρο-μπιχλα απο το φίλτρο του και το έριξα στο σφουγγαρι απο το δικό μου.
Οι θερμοκρασίες την 1η περιπτωση ηταν περίπου 28-29 και στους 2 μας γιατι δεν χρησιμοποιουμε θερμοστατη φυσικά αλλα ούτε και συστημα ψυξης στην 2η δεν ειδα αλλα νομιζω ισχυει το ιδιο...
Στο ταισμα ζητημα να πέσει μιση-μια μικρη νυφαδα καθώς απο την δυναμη που τις κόβει μικρές ποσοτητες βουλιαζουν. Ταιζω 4 νυφαδες περίπου.
Σάπια φύλλα είχα 1 και αλλα 2 δεν ηταν σαπια αλλα τρυπια και τα απομακρυνα.
Σκουπίδια πέρα απο κάποια πολυ λιγα μαυρακια (υπολειμματα απο τοτε που καθαριζα την αμμο) δεν εχει αλλα νομιζω πως αν εφταιγαν αυτα θα είχα απο την αρχη αμμωνια(?)
θερμοκρασια ενυδρείου 28-29, νερου αλλαγής φαντάζομαι καπου τόσο καθως το αφήνω τουλαχιστον 3 ώρες για να πιάσει θερμοκρασία...
Για την αμμωνία είχα 0,5mg/l δεν ξέρω ποσα Ppm αναλογούν. Απλά είχα διαβάσει οτι αν ανέβει η αμμωνία ρίχνεις 5πλη δόση prime. Στα 40 λιτρα δηλαδή 5 ml prime περίπου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01456 seconds with 11 queries