Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 27-04-12, 17:40
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Νομίζω πως δε θα χεις πρόβλημα να τη διατηρήσεις έξω χειμώνα-καλοκαίρι, ακόμα και στο σχετικά ψυχρό κλίμα της Θεσσαλονίκης. Θα πρέπει να την τοποθετήσεις σε ένα όσο το δυνατό προστατευμένο σημείο από το κρύο αλλά και την άμεση ηλιακή ακτινοβολία. Εγώ εφαρμόζοντας τα παραπάνω δεν είδα θερμοκρασία νερού κάτω από 5 βαθμούς και πάνω από 30, ούτε στους χιονιάδες ούτε στους καύσωνες. Το χειμώνα βέβαια όταν χιόνιζει τη σκέπαζω με ένα νάυλον και το καλοκαίρι φροντίζω να έχει σκιά όλη τη μέρα.
Από φυτά δε ξέρω να σου πω και πολλά γιατί δεν έχω και μεγάλη επιτυχία... Μια υγροφίλα κορυμπόζα που μου είχε χαρίσει συγχομπίστας είχε γίνει πραγματικό θηρίο, σαν μικρός θάμνος αλλά κάποια στιγμή χιονίστηκε και πάγωσε. Κάποιες δράκαινες επίσης έφθιναν. Αυτά που έμειναν, δε φαίνεται να καταλαβαίνουν τίποτα από κρύο και έχουν γεμίσει τη λίμνη, είναι διάφορα που μαζεύω από αρδευτικά κανάλια στο χωριό. Το πιο ανθεκτικό από αυτά είναι μια μέντα ακουάτικα, κάτι σαν υδροχαρής δυόσμος που μυρίζει και πολύ όμορφα. Νομίζω ότι το επόμενο διάστημα τα κανάλια θα γεμίσουν πάλι βλάστηση οπότε θα μπορούσες να κάνεις καμιά εξόρμηση...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01379 seconds with 11 queries