Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 27-02-13, 11:28
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι αρχάριος και θέλω τη συμβουλή σας για γαρίδες σε ενυδρείο κρύου γλυκού νερού (περίπου 20°C τώρα). Έχω ένα 85λιτρο με 6 tanichthys albonubes (white cloud minnow), 1 σαλιγκάρι zebra και μία γαρίδα red cherry. Επέλεξα τη red cherry γιατί οι γαρίδες Neocaridina αντέχουν το κρύο νερό.
Αν και την πήρα για αλγοφάγο, τελικά αποδείχτηκε πολύ χαριτωμένο πλάσμα. Η κόρη μου έχει ξετρελαθεί μαζί της! Σκέφτομαι να πάρω μια ακόμα αλλά φοβάμαι ότι αν αναπαραχθούν τα ψάρια μου θα καταβροχθίσουν τον γόνο. Σκέφτομαι λοιπόν να μην πάρω μια ίδιου είδους. Το κακό είναι ότι, απΆ ότι είδα, όλα τα άλλα είδη γαρίδας δεν αντέχουν το κρύο νερό. Μόνο οι Neocaridina ζουν στους 20°C. Ακόμα και αν πάρω άλλη παραλλαγή (όπως την ασπρομαργαριταρένια γαρίδα που θέλει η κόρη μου) διακινδυνεύω υβριδικές γέννες. Τι μου προτείνετε; Υπάρχουν άλλα ήδη γαρίδας για κρύο νερό; Μπορώ με σιγουριά να διαλέξω δυο θηλυκά ας πούμε για να αποτρέψω τις γέννες;
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Αν έχεις φυτά-ξύλα και λογικά κρυψώνες δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με τα minnow. Θα σου πρότεινα λοιπόν να τις κάνει ζευγάρι, αν η κόρη σου ξετρελάθηκε με τη γαρίδα να δεις χαρές που θα κάνει με τα γαριδάκια

Αν παρόλα αυτά δεν θέλεις ζευγάρι μπορείς να βάλεις αμάνο γαρίδες(Caridina multidentata-japponica)
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01422 seconds with 11 queries