Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 14-04-16, 23:26
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την προσωπικη μου εμπειρια εγω θα διαφωνησω. Οταν ειχα το φυτεμενο μου ειχα καταληξει να εχω 0,8 βατ/λιτρο φως, αφθονο διοξειδιο και λιπασματα να μη προλαβαινω να ριχνω. Δεν εβγαινα εστω και με ένα μονο ενυδρειο με τα λιπασματα της seachem και αγοραζα σκονες. Τα φυτα εκαναν pearling ολημερίς κι εκανα μετρήσεις, ακομη και τη συγκεντρωση σιδηρου. Τα νιτρικα ηταν παντα το πολύ 10 και κοπιαζα να τα ανεβασω τοσο, το φως δεν ενοχλουσε καθολου τα ψαρια ουτε εγω που κλαδευα ανα 2 μερες. χωνοταν αναμεσα στα χερια μου γιατι από το ανακατεμα εβγαινε και κανενα μεζεδακι.

Αν αυτό που λες συνεβαινε με μενα θα εψαχνα τις αιτιες καπου αλλου.
Οσο φως και να εχουμε το φως κατω από τον ηλιο είναι δυνατοτερο. Αν το CO2 ηταν το πρόβλημα λογικα τα ψαρια θα αναζητουσαν το οξυγονο στην επιφανεια. Οσα high tech εχω δει ο ιδιος προσωπικα από μελη που εχουν μεγαλουργησει στα φυτεμενα οπως ο Raven, στρατηγος κ.α. δεν αντιληφθηκα στρεςς στα ψαρια ουτε καποιος ιδιοκτητης μου εξεφρασε καποιο τετοιο προβληματισμο.

Για μενα λοιπον τετοιο διλημμα δεν τεθηκε ποτε. θα σκεφτομουν ισως ότι καποια ειδη που ζουν στα μαυρα η λασπωμένα νερα του αμαζονιου θα ειχαν θεμα με το φως....αλλα σε αυτό το βιντεακι http://s270.photobucket.com/user/pan...ml?sort=3&o=99 είναι το ενυδρειο που προανεφερα και κρατουσα τετοια ψαρια όπως μπορεις να δεις: νεον, τα πρωτα μου δισκακια (μια παραμορφωμενη γενια από συγχομπιστα) κ.α.

εδώ στο ιδιο ενυδρειο βλέπεις κατω από τοσο φως την εναποθεση των αυγων των σκαλαριων μου. http://s270.photobucket.com/user/pan...l?sort=3&o=101
νομιζω ότι καλλιστα μπορει να βρεθει το σημειο οπου φυτα και ψαρια θα είναι καλα.

υ.γ. μην κρινεις ακουασκειπ είναι ανυπαρκτο...ουτε ιχθυοσυνθεση
Ωραιο βίντεο αυτο με τα σκαλάρια . Να ρωτήσω κάτι άλλο , πάνω απο την σκάλα διάχυσης έχεις κυκλοφορητή στην επιφάνεια του νερού για να μην αφήνει το CO2 να φεύγει ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυριο Νικο θα ενημερωσω το βραδυ
Και εγώ πιστέυω οτι έχει να κάνει με την φωτοπερίοδο είναι πολύ αργά να κλείνουν τα φώτα στη 1 και να ξυπνάνε τα ψαράκια πάλι απο τις 6 το χαραμα !!! Στο λέω εγώ που και εγώ δεν πάω πίσω και στο φυτεμμενο μου έχω φώτα αναμμένα 0,7 watt/liter απο τις 14.35-23.35 και μάλιστα το καλοκαίρι σκέφτομαι να κάνω την μέρα νυχτα χαχαχα !!! Παρολο αυτα ειναι σε γωνια στο σαλονι και το φως αρχιζει και μπαινει κατα τις 7 το πρωι . Σίγουρα τα ψαράκια χρειάζονται ένα 8ωρο ηρεμίας και συσκότησης !!! Ο δυνατός φωτισμός δεν πιστεύω ότι ειναι προβλημα και σε ενα high tech ενυδρειο και κατα την ταπεινή μου άποψη επιβάλλεται , όπως και το co2 εντος οριων ασφαλειας για τα ψαράκια . Εαν στο ενυδρειο υπάρχουν πολλά φυτά και γενικότερα hard scape σίγουρα υπάρχουν σκοτεινά μέρη και κρυψώνες για να κρυβονται τα ψαράκια οταν το επιθυμούν ( τουλάχιστον στο δικό μου το φυτεμένο υπάρχουν αρκετά τέτοια μέρη ) . Για τα λιπάσματα δεν ξέρω και παρότι έχω high tech φυτεμενο οχι ομως με πολυ δυσκολα φυτά , δύο μήνες τωρα δεν έριξα ακόμη λιπασμα καθόλου γιατι φοβάμαι τις αλγες αλλα τα φυτα τα πάνε μια χαρα με 0,7 βαττ/λιτρο και 16-18mg/L CO2 ( το co2 τρέχει 2-3 ώρες πριν ανοίξουν τα φώτα καθώς μπαινει αρκετό φως απο το παράθυρο απο τις 11 το πρωι και κλεινει 2-3 λεπτά αφοτου σβήσουν τα φωτα στις 23.30 ) και έχω ένα καταπράσινο και πυκνό carpet χωρις κενά και κιτρινίσματα .
Oποτε πιστεύω οτι ειναι θέμα φωτοπεριοδου ( εμένα ανάβουν όλες οι λάμπες μαζί αλλά μέχρι να φτάσουν full power και να φωτίσουν πολύ περνάει κανα 10λεπτο οποτε τα ψαράκια και τα φυτά συνηθίζουν το δυνατό φως με αυτον τον τρόπο . Είναι νομίζω οπως ακριβώς οταν κρύβεται ο ήλιος σε ένα συννέφο και αρχίζει να εμφανιζεται ξανα έτσι δυναμώνει και το φως ) !!! Αγαπάω και εγώ πολύ τα φυτά αλλά και τα ψαρια εξίσου και πιστεύω οτι μπορεί να υπάρξει η χρυσή τομή και να ευδοκιμούν και τα φυτα και τα ψάρια !!! Ευχομαι να λύσεις το θέμα σου και να απολάυσεις τα ψαράκια σου μέσα στο ενυδρείο σου .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 14-04-16 στις 23:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02162 seconds with 11 queries