Θέμα: IWAGUMI Cube
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-03-12, 11:35
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή IWAGUMI Cube

Καλημέρα σε όλους.

Σκέφτομαι εδώ και καιρό, μόλις ξεμπερδέψω απο το θηρίο (700λ Malawi), να φτιάξω ένα μικρό κύβο, (30Χ30) με DIY έπιπλο, όπου ουσιαστικά θα ασχοληθώ μόνο με Aquascaping.

Το προορίζω πιο πολύ στη λογικη του Ιαπωνικού "IWAGUMI", δηλαδή ένα ιαπωνικό κήπο βράχο ο οποίος θα καλυφθεί όλος με ένα στρώμα φυτού.

Η αλήθεια ειναι οτι μέχρι τώρα οτι προσπάθειες για φυτεμένα έχω κάνει έχουν βουλιάξει και αυτό κυρίως οφείλετε στο οτι έκανα οτι μου έλεγαν οι πετσοπαδες χωρίς να ξέρω την διαφορά της κάθε μου επιλογής.

Έχω ριχτεί στο διάβασμα αυτή τη φορά για να γλυτώσω όσα λάθοι γίνετε και πλέον είμαι στη φάση που αρχίζω και συγκεντρώνω τη λίστα αναγκών!

Κατέληξα σε τζάμια, μέγεθος, φίλτρο και φωτισμό.
Μέσα στην επόμενη βδομάδα θα καταλήξω και με το σχεδιασμό του επίπλου.

Είμαι λοιπόν στην φάση της επιλογής κατοίκων και φυτών του ενυδρείου.

Τελικές διαστάσεις της γυάλας θα είναι 30χ30χ35.
οπότε 31λίτρα.

Για ψαράκια, τί προτείνετε?
θα ήθελα να αποφύγω τα ΝΕΟΝ και τα Guppy.
και να πάω σε κάτι άλλο αλλά εξίσου "όμορφο".
Τα ψάρια θα τα συνοδεύσουν 2-3 γαριδούλες (είτε Blue Pearl, είτε Blue Tiger)

Απο εσάς τώρα τι θα ήθελα....
Κυρίως γνώμες, ίσως επειδή δεν το έχω ξανακάνει, να με αποτρέψετε απο τυχών λάθοι.
Προτάσεις, για το πιο τελικά θα ήταν το ψαράκι που θα συνοδέυσει τις γαρίδες.
Και τέλος, τα φώτα σας! Έχοντας μικρή εμπειρία από φυτά (έχω ασχοληθεί επιτυχώς μόνο με εύκολα, java, vallisneria, anubias κτλπ) Ποια φυτά θα προτείνατε να ξεκινούσα? τα οποία ναι μεν να μπορούν να προσφέρουν ενα σχετικα καλο αποτέλεσμα αλλά να μην έχουν και υψηλές απαιτήσεις (φωτισμού και CO2).
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01655 seconds with 11 queries