Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #78  
Παλιά 13-02-10, 09:58
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή Ειχα τα πρωτα γενητουρια, στο γαριδαδικο.

Εδω περιπου και 1 μηνα εχω στεισει το 30 λιτρο μου και πηρα, 2 αυγομενες red cherry, απο το κοινωνικο και περιμενα να γεννησουν. Χθες παρατηρησα οτι και οι δυο γαριδες δεν ειναι πια με αυγα και ειδα επισης οτι καποια απο τις 2 ειχε αφησει τα αυγα της επανω στο φιλτρο. Η αληθεια ειναι οτι στεναχωρηθηκα αρχικα αλλα οταν κοιταξα καλυτερα στα φυτα μεσα ειδα 6-7 γαριδουλες που με τα βιας ξεχωριζαν, με γυμνο ματι.
Στο 500λιτρο βλεπω οτι η γαριδες αυξανονται αλλα δυστηχως δεν μπορω να ξερω πια και ποτε γεννησε γιατι με τοσα φυτα ειναι αδυνατον να συλαβεις γεννα.
Οι νεογγενητες γαριδουλες ειναι περιπου 2χιλιοστα και ειναι πιστα αντιγραφα τον μεγαλων.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι δυο πραγματα. Γιατι καποια απο τα αυγα τους τα αφησανε?? Μηπως δεν εκολαπτοντουσαν και τα ξεφορτωθηκαν?

Ειδα επισης πολυ μικρα ζωιφια κοντα στον θερμοστατη, στην αρχη νομιζα οτι ηταν αιωρουμενα σωματιδια αλλα μετα παρατηρησα οτι μπορουσαν να κολυμπησουν, εναντια στην ορμη του φιλτρου. Ειναι τοσο μικρα οσο και η μιση μυτη της βελονας σαν μια σκονη.

Ειναι κανενα βακτηριο? Φοβαμαι μην κολλησει τιποτα το ενυδρειακι μου και ψωφισουν τα ζωντανα.
 
Page generated in 0,01427 seconds with 11 queries