Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #86  
Παλιά 28-07-18, 09:54
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλησπέρα, σήμερα το ένα από τα γκάπυ κάθεται στον πυθμένα ακίνητο, βόλτες κάνει, δεν είναι όλη την ώρα στον βυθό αλλά την περισσότερη ώρα, επίσης έχει βγάλει white spot σε κάποια σημεία του σώματος της. Τα υπόλοιπα είναι ζωηρά.

EDIT: Να σημειώσω πως όταν δεν είναι στο βυθό είναι πολύ ζωηρό με τις βόλτες του, μερικές φορές κάθεται ακίνητο σε ένα σημείο στο ενυδρείο (προς την μέση του ενυδρείο). Τώρα κάθεται κάτω από το φίλτρο. Τώρα παρατήρησα και στην άλλη θηλυκιά μια ''διάφανη'' γραμμή στην ουρήθρα της. Επίσης αυτή, κάθετε ώρες-ώρες ακίνητη στο ενυδρείο σε τυχαία σημεία... Μόνο ο αρσενικός είναι ζωηρός και πολύ μάλιστα, σε αντίθεση με τις θηλυκές.

Μήπως οι θηλυκές έχουν κάποια ασθένεια από το pet shop που θα πήρα; Πάντως, όπως είπα παραπάνω, κάνουν και βόλτες όλα δεν είναι μόνο ακίνητα (η μία θηλυκιά είναι πιο ζωηρή από την άλλη πάντως, πιο πολλές βόλτες περισσότερης ώρας) αλλά είναι ζωηρό το 1 θηλυκό, το θέμα είναι στο άλλο θηλυκό.

Μετρήσεις: NH3/NH4 Πολύ κοντά στο μηδέν, υπάρχει πράσινο αλλά λίγο, με το ζόρι το ξεχωρίζω στο φως. 0-0.10ppm πιστεύω. Με βάση αυτό το calculator οι ελεύθερη αμμωνία είναι 0,001
NO2: 1 ppm
NO3: 10-15ppm

EDIT2: Έφυγε η διάφανη γραμμή, τα κόπρανα είναι φυσιολογικά τώρα.

EDIT3: Τώρα που τα τάισα, έφαγαν κανονικά.

Ορίστε και φώτο του ψαριού: https://imgur.com/a/RQAq3gg (Δεν ξέρω γιατί χαλάει τόσο πολύ η ανάλυση της φωτογραφίας)

-------------------------
Καλημερα. Το βρηκα νεκρο τωρα...

Εκει που ειχε τα white spots, τωρα που το βρηκα ειχε κοκκινες σταμπες αντι ασπρες. Θέλω να βρω την αιτία για τους θανάτους πριν χάσω και τα υπόλοιπα ψάρια...Αυτά που πήρα τώρα τα δύο θηλυκά είναι καλύτερα από τα προηγούμενα, έχουν πιο έντονα χρώματα από τα πρώτα. Δεν ξέρω γιατί αλλά ακόμα πιστεύω πως η ευθύνη δεν είναι 100% δικιά μου/του ενυδρείο μου.

To ένα θηλυκό (από την πρώτη ''φουρνιά'') έχει έναν κόκκινο κύκλο κάτω από το δεξί πτερύγιο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SweepingFish : 28-07-18 στις 09:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01905 seconds with 11 queries