Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 05-01-13, 13:18
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Στο φίλτρο που θα πάρεις ο κάδος έχει ένα μαύρο σφουγγάρι και ένα πλαστικό κουτάκι με κόκκους άνθρακα. Αυτά τα βγάζεις εντελώς.
Πως θα το διαμορφώσεις τώρα:

  1. Στο κάτω μέρος και στο πλάι (όπου έχει γρίλιες) βάλε μπλε σφουγγάρι (χοντρό ή ψιλό ή και τα δύο, αν δεν βαριέσαι - εγώ έχω βάλει πρώτα το χοντρό και από πάνω το ψιλό).
  2. Γέμισε με βιολογικό υλικό (προσπάθησε να είναι μικρό τύπου siporax mini, MicroMec κτλ) και άσε λίγο κενό επάνω.
  3. Στο κενό που έχεις αφήσει βάλε αραιό βαμβάκι (ενυδρειακό ).
  4. Το κουτάκι με τον άνθρακα άνοιξέ το με ένα ξυράφι για να πάρεις το καπάκι του. Το καπάκι του (σχαρίτσα) βάλτο επάνω από το βαμβάκι για να μην το ρουφήξει η φτερωτή.
Με αυτό τον τρόπο το μόνο που θα κάνεις κάθε 1 ή 2 εβδομάδες (αναλόγως την ιχθυοφόρτισή σου) είναι να ανοίγεις τον κάδο και να αλλάζεις το βαμβάκι. Προσοχή εδώ!!! Το βαμβάκι να το βάζεις αραιό και όχι συμπιεσμένο γιατί στην 3η - 4η ημέρα θα σου μπουκώνει και θα σου ρίχνει αρκετά την ροή.

ΥΓ Για τα βακτήρια που λες δεν ξέρω κατά πόσο θα σε ικανοποιήσουν. Αν μπορέσεις να βρεις μπόλι θα είναι το ιδανικό. Βέβαια με τα εσωτερικά φίλτρα που έχεις είναι κάπως δύσκολη η χρήση του αλλά όλα γίνονται...


Καλή επιτυχία!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01532 seconds with 11 queries