Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 30-11-15, 21:31
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο συμβαινει μπαινεις στον πειρασμο να ανεβεις σε φως βλεπεις αλλα ενυδρεια φοβερα κτλ με σαφως 0,8w/lt και πανω και δελεαζεσαι..(για μενα λεω τωρα)Υστερα να σου πω κατι μπορεις με τα 24w να κρατησεις κοκκινο φυτο ή καμια cuba πχ ή τι να πω ενα glossostigma;;Πολυ δυσκολα κατα τη γνωμη μου, κι αν κρατησει δεν θα ειναι κοκκινο αλλα πρασινογκρι...
Για να κρατήσεις αυτά τα φυτά που αναφέρεις αλλά και άλλα παρόμοια, ο σημαντικός παράγοντας δεν είναι μόνο το φως αλλά και το διοξείδιο!!!
Το διοξείδιο είναι που "απογειώνει" ένα φυτεμένο. Και βέβαια μιλώντας για CO2, μιλάμε για φιάλη...
Οι άλγες δεν είναι θέμα φωτός, είναι θέμα ισορροπίας. Όσο αυξάνεις το φως, τόσο χρειάζεται να σταθμίσεις αντίστοιχα λίπανση+CO2.
Ενυδρεία που ξεπερνούν το 0,5w/lt, σπάνια στέκονται χωρίς προβλήματα αν δεν έχουν διοξείδιο. Εκτός κι αν μιλάμε για πολύ εύκολα φυτά.

Αυτό το 60 άρι με τα γκαπάκια που είχα φτιάξει παλαιότερα για τον γιό μου έτρεχε με μια 15άρα Sera Plant, χωρίς διοξείδιο, μόνο με ταμπλέτες και ελάχιστον excel.



Επί 8-9 μήνες πήγαινε σφαίρα. Μόλις όμως επιχείρησα να ανεβάσω φωτισμό, έτρεχα και δεν έφτανα

Απόψη μου: Μην βάλεις άλλο φως αν δεν σκέφτεσαι να κάνεις κάτι με το διοξείδιο. Κι αν θες κάποια στιγμή να πας σε φυτά όπως η glosso ή πιο ζόρικα κόκκινα, χωρίς φιάλη co2 μην το σκέφτεσαι....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,04311 seconds with 11 queries