Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 03-04-16, 15:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά, μόνο για μερικά ανεμιστηράκια όντως δεν αξίζει το κόπο, τώρα όποιος έχει και φωτα led 12βολτα ή να βάλει ανεμιστηράκια σε 4-5 ενυδρεία, τότε να ασχοληθεί, για ένα ενυδρείο όμως τσάμπα κόπος. Εγω το έχω γιατί με αυτό ανάβω 3 διαφορετικές σειρές φώτα led σε διαφορετικούς χρόνους, και έβαλα και ένα ρελε ακόμα και δουλευω και τα ανεμιστηράκια, και οταν το εφτιαξα ειχα και το γαρδιδάδικο δίπλα και άναβα και εκει τα φώτα αλλά και το ανεμιστηράκι.
Λάμπρο, όταν το τροφοδοτικό είναι σε πύργο PC , όντως βγάζει ζέστη, γιατι μέσα στο πύργο είναι και η μητρική, προσέσορας, δισκοι , κάρτα οθόνης κλπ, και βγάζει ζέστη που τηγανίζεις αυγά, μόνο του όμως, ειδα στο δικό μου οτι βγάζει κρύο αεράκι, γιατι ετσι και αλλιώς δουλεύει χαλαρα, άλλο 300-400 watt στο πύργο, και άλλο 60watt με το ζόρι που τραβάει το δικό μου. Και για το θόρυβο, δεν ακούγεται καθόλου, γιατί διάλεξα με ανεμιστηράκι 120αρι.
Για να συνοψίζουμε , αξίζει το κόπο μια τέτοια κατασκευή αρκεί όμως να θες πάνω από 5Α ένταση, αλλιώς τσάμπα κόπος, και ειδικά για ανεμιστηράκια που με το ζόρι θα τραβήξουν 0,8Α.
Παρεμπιπτόντως να πω πως όταν είχα τροφοδοτικά πάνω από 5Α για τα led έκαψα 3-4 , για αυτό έφτιαξα αυτό με το τροφοδοτικό από PC, και ησύχασα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01393 seconds with 11 queries