Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 28-10-06, 19:22
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Μπηκαν επιτελουσ οι δισκοι πριν 4 ημερες αλλα καποιος με εχει ματιασει...
Πηρα τους δισκους απο τον Χρηστο (panousojet) μεσα σε ενα μεγαλο δοχειο για να μεταφερθουνε ποιο ανετα και μετα απο 2 ωρες προσαρμοφη βουρ στο μεγαλο.
Η μεταφορα εγινε στις 12 τη νυχτα και ηδη το πρωι ο ενας μικρος και αδυνατος μου ειχε αφησει γεια Θεωρησα πως ηταν λογο μεταφορας αφου ηταν υπερβολικα αδυναμος (φαινοταν σχεδον η σπονδυλικη στηλη) και ουτε καν αντδεδρασε οταν τον επιασα ενω οι υπολοιποι χτυπιοντουσταν στην αποχη...
Οι μετρησεις μου παραπλησιες με του Χρηστου
PH <7 (ο Χρηστος τους ειχε σε 6.7)
KH = 7
GH = 8

Μετα απο δυο μερες ενω τρωγανε κανονικα, αναψα ποια και ολες τις λαμπες (4χ38w) και δειχνουνε ποια να εχουν αρχισει να προσαρμοζονται.
Να ομως που αρχισαν οι τσακωμοι και μαλιστα εκει που δεν το περιμενα.
Να πω πως ολοι εχουν διαφορετικα μεγεθη με τον ποιο μεγαλο στα +10cm
Ο δευτετερος ο τριτος και ο τεταρτος σε μεγεθος τρωγονται διαρκως.

Και αν στην αρχη ο τεταρτος νικαγε τον τριτο μια μερα μετα ο τριτος τον εχει στριμωξει στην γωνια και επιτιθετε διαρκως ακομα και οταν αυτος απλα ειναι κρυμενος εκει πισω απο κατι φυτα. Επισης πηγαινει διαρκως διπλα στον μεγαλο και κολιμπαει παραληλα και κανει σαν να τρεμουλιαζει και να χορευει. Επισης ο τεταρτος αν και ποιο μικρος του επιτιθετε (στο τριτο) και αν και στο τελος κανει πισω δεν ειναι σαν τον μεγαλυτερο που καθετε στην γωνια μονιμα ποια, αλλα καθε τοσο ξαναγυρναει και παλι απο την αρχη.
Εντομεταξυ εχουν αρχισει ολοι και μαζευονται στην γωνια που πηγαινει για να κρυφτει ο δευτερος και ακομα και εκει απο πισω του ορμαει ο τριτος και τον πειραζει. Ακομη βεβαια την ωρα του φαγητου τρωνε ολοι αλλα υπαρχουν και τα κυνηγητα.
Το περιεργο ειναι πως τον μικροτερο απο ολους δεν τον ενοχλει κανεις αν και αυτος προσεχει να ειναι παντα σε αποσταση απο τους μεγαλους.

Ο μεγαλος μεγαλος εντομεταξυ εχει εχει και κυνηγαει τον δευτερο ποιο μικρο που και που, ενω μου κανει εντυπωση που δεν τον ενοχλει ο τριτος που συνεχεια <κορδονετε> διπλα του...

Ηταν ολοι αγαπημενοι στον Χρηστο και μολις τους εβαλα στο ενυδρειο μου αρχισαν οι τσακωμοι. Κρυψωνες αρκετες δεν υπαρχουν αλλα και να υπηρχαν δεν ξερω αν θα χρησιμευαν αφου ολοι μαζευονται στο ιδιο σημειο συνηθως.

Να πω πως σκεφτομαι να τον βγαλω τον τριτο (τον τσαμπουκαλη) και να τον βαλω μονο του σε αλλο ενυδρειο για λιγες μερες αλλα δεν ξερω αν οταν επιστρεψει δεν θα εχω παλι προβλημα.

Παρακαλω τα φωτα σας γιατι ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω......
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01914 seconds with 11 queries