Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-10-06, 20:37
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή ετοιμασιες για δισκους

Μετα απο 7-8 μηνες χωρις δισκους δεν αντεξα και επιστρεφω αλλα πιστευω υπο καλυτερες προϋποθέσεις και ποιο κεφατος...

Πριν λιγες μερες απεκτησα νεο ενυδρειο 400+ λιτρα για δισκους.
Προκειτε για το ενυδρειο του Θεοφιλου για οσους γνωριζουν απο παλιοτερα ποστ.
Το οφελιμο ειναι καπου 380λιτ.
Απο φιλτρανση εχει 2x2217 με μπλε σφουγγαρι, siporax και αστερακια και 1x2215 με μακαρονι, μπλε σφουγγαρι, και υαλλοβαμβακα.
Νομιζω οτι το θεμα φιλτρανσης το εχω καλυψει αρκετα ικανοποιήτικα.

Απο φωτισμο 2 gro-lux και 2 daylight αναμενες απο 11ωρες την ημερα.
Λιπασμα μονο flourish
CO2 φιαλη 5kgr: 1 φυσαλιδα/sec χωρις PH controller.
Το νερο που χρησιμοποιω ειναι βρυσης το οποιο σε συνδιασμο με το CO2 μου δινει
PH: 7.0+
GH & KH: 8-9
αν και αρχικα ελεγα να μην μπλεξω παλι με RO τελικα το αποφασισα, κυριως γιατι το καλοκαιρι με την εξατμηση ειναι απαραιτητο οποτε αφου θα γινοταν η αγορα ειπα να το κανω μια ωρα αρχιτερα αφου και οι δισκοι μου θα το εκτιμησουν ιδιαιτερα...
παντως στις αλλαγες σκοπευω να χρησιμοποιο καπου το 1/3 του νερου που θα προσθετω απο την RO αφου λογο ελειψης PΗ controller στο CO2 το φοβαμαι και επιπλεον αν φερω τις συνθηκες στο
PH: 6.5 - 7
GH & KH < 8.0
πιστευω οτι οι δισκοι μου θα ειναι αρκετα χαρουμενοι...

Μεχρι στιγμης το ενυδρειο εχει 10 ροδοστομους, 6 corydoras, 1 jordanela floridae (θα της βρω συζυγο συντομα), 1 SAE, 4 γαριδουλες, 2 ancistrus και ενα ζευγαρι kribensis.
Σκεφτομαι σε κανα μηνα, για να σταθεροποιηθουν λιγο οι συνθηκες του ενυδρειου(τα φιλτρα ειναι στρωμενα και ταϊζω αρκετα για να ειναι ετοιμα αλλα θεωρω πως πρεπει να δουλεψει εστω και ετσι λιγο καιρο πριν μπουνε οι δισκοι και να μεγαλωσουν λιγο τα φυτα) να προσθεσω 6 δισκους ολους μαζι.

Προτασεις και παρατηρησεις ειναι ευπροσδεκτες και αυτος ειναι ο λογος που κανω την παρουσιαση απο τωρα ωστε οταν μπουνε τα δισκακια να ειναι ετοιμα ολα






Mητσος.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01539 seconds with 11 queries