Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 12-04-13, 12:50
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μια ερωτηση στον φιλο μας.Μετα απο 6 μηνες,ποσα νιτρικα βρηκες?
Η συντήρηση του εξαμήνου δεν έχει γίνει ακόμα.


Στις εβδομαδιαίες αλλαγές , (Σάββατο ή Κυριακή ), αλλάζω 40 ή 50 λίτρα (Από τα ονομαστικά 120 του Juwel Lido ) και τα νιτρικά μου είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα (υποθέτω λόγω της μικρής υχθιοφόρτησης , του μεγάλου όγκου φυτομάζας και των φυτών ταχείας ανάπτυξης που υπάρχουν στο ενυδρείο).

Κατά την αλλαγή 6μήνου θα πάρω μετρήσεις και θα ενημερώσω .
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φιλτρο μπορει να ειναι μοονο του στο ενυδρειο αλλα εκτος απο τα σφουγγαρια εχει και πολυ βιολογικο υλικο.
Οποτε τα πλενουμε κανονικα και προσεχουμε μονο το βιολογικο υλικο (το οποιο κι αυτο μπορει να πλυθει μερος του πχ 1/3 εναλλαξ ανα τακτα χρονικα διαστηματα ή και να αντικατασταθει με καινουριο αν ειναι οικονομικο πχ ελαφροπετρα)

Η συντηρηση του φιλτρου δεν εχει στανταρ χρονικο προγραμματισμο.
Αναλογα το ενυδρειο, μπορει να χρειαζεται πιο συχνα ή και πιο αραια καθαρισμο.
Αυτο το ελεγχουμε και το κανονιζουμε τσεκαροντας το.

Συμφωνω με τις οδηγιες του maikl γενικοτερα.

ΥΓ στο ιδιο φιλτρο (εσωτερικο lido 120) εχω αφησει το ενα κατω σφουγγαρι, εχω βαλει απο πανω βιολογικο υλικο, απο πανω ενα ακομα σοφυγγαρι (σαντουιτς), και απο πανω λιγο filterewool.
Άρα καταλαβαίνω ότι ΔΕΝ προτείνετε να καθαριστεί το μακαρόνι (όπως και τα σφουγγάρια ) με το τρόπο που είχα γράψει δηλαδή όλο μαζί και μετά να μπολιάσω από το παλιό .To θέμα είναι ότι στη παρούσα φάση που είμαι στο εξάμηνο και δεν έχω κάνει τους εν μέρη καθαρισμούς του βιολογικού υλικού καταλαβαίνετε σε τι κατάσταση θα βρίσκονται τώρα !!!! .Οπότε σε περίπτωση που κάνω τους καθαρισμούς π.χ αυτήν τη βδομάδα το 1/3 την επόμενη το άλλο 1/3 κ.ο.κ μου δημιουργούνται τα εξής ερωτήματα:
Α) Καταρχήν πως θα τα μοιράσω αφού είναι όλα σε ένα δυχτάκι (Ωραία ιδέα θα τα χωρίσω σε 3 δυχτάκια για τις επόμενες αλλαγές ),
Β) πως δεν θα βρομίσουν τα υπόλοιπα υλικά κατά τα ενδιάμεσα διαστήματα στις μερικές αλλαγές ;
Και Γ) τι γίνετε με τη «βρώμα» που θα βγει στο ενυδρείο από το πιγκάλ.θα εχει αμμωνία; Θα είναι τοξική για τα ζωντανά ; Θα χαλάσει την υπόλοιπη βιολογία του φίλτρου ;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01680 seconds with 11 queries