Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 09-09-08, 16:26
tsoyki_1 Ο χρήστης tsoyki_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2008
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 9
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα τα ψαρια σε αυτο το ενυδρειο ΔΕΝ..
Προσωρινη λυση μεγαλες αλλαγες νερου, και μετρηση αμμωνιας.
αλλαγές νερού σε ποσοστό 1/3?
ποια ψάρια θα πρέπει να αφαιρεθούν και πόσα σε αριθμό σηκώνει το ενυδρείο?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλωσόρισες κατ'αρχήν..

Πρώτα απ'όλα υπομονή και ψυχραιμία.. Δεν είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που βρέθηκε σ'αυτήν την κατάσταση.. Το 1ο θετικό είναι ότι αναγνωρίζεις ότι υπάρχουν προβλήματα και χρειάζονται διορθώσεις..

Από την άλλη, κάνοντας βιαστικές και επιπόλαιες κινήσεις, μπορεί να τα κάνεις ακόμη χειρότερα τα πράγματα.. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να διαβάζεις, και να μην κάνεις ο,τιδήποτε πριν ρωτήσεις ή πριν καταλάβεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις.. π.χ. μή βιάζεσαι να ρίχνεις "ζουμιά" στο ενυδρείο, μήν ψάχνεις τρόπους να αλλάξεις το pH πριν καταλάβεις τι είναι το pH, κ.τ.λ..

Είναι λίγο βουνό στην αρχή, αλλά όσο πιο πολύ διαβάσεις, τόσο καλύτερο αφενός θα γίνει το ενυδρείο σου, και τόσο περισσότερα αφεταίρου χρήματα θα "πετάξεις" σε λάθος πράγματα.. Υπομονή λοιπόν και μή βιάζεσαι!

Ξεκίνα από εδώ:
www.tsamisaquarium.gr
και από τα υπομνήματα του forum (κυρίως στο Αρχάριοι Γλυκού Νερού και στο Γλυκό Νερό Γενικά)..

Μάθε πρώτα για τον Κύκλο του Αζώτου, για τις τιμές/παραμέτρους του νερού, και τέλος για τα ψάρια που έχεις, να μάθεις τις απαιτήσεις τους σε λίτρα/διαστάσεις/τιμές νερού, γιατί κάποια από αυτά θα χρειαστεί να φύγουν..

εκεί είμαι και έχω αρχίσει ήδη το διάβασμα...λόγο άγχους κύριος είναι το όλο ζήτημα γιατί βλέποντας το site και ξεκινώντας το διάβασμα κατάλαβα ότι έχω κάνει πολλά λάθη μέχρι στιγμής! δεν ψάχνω για βιαστικές κίνησης απλά εάν έχω τον χρόνο να ψάξω να βρω τις απαντήσεις...και εάν γλιτώνω κάποια από αυτά χωρίς βέβαιο θάνατο από τα δικά μου λάθη! ευχάριστο για το ενδιαφέρον και για την βοήθεια..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsoyki_1 : 09-09-08 στις 16:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01589 seconds with 11 queries