Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 02-02-22, 19:28
Sasa_25 Ο χρήστης Sasa_25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2021
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pstkns Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανα ενα ψαξιμο και το ποσο κατεβαζει το ph εξαρτάται απο τις τιμες kh / gh που εχει το νερο βρυσης. Ενδεικτικά και χονδρικα ενας χρηστης αναφερει πτωση ph απο 7+ σε 5 ενω ενας αλλος απο 7,6 σε 7,2. Οπότε απο οτι καταλαβαινω κανει οτι ολα τα υπόλοιπα . Απλως οι Γερμανοί το ψεματακι/υπερβολη/γενικευση το χουν ευκολο .


Για να επανελθω στο ερωτημα σου το θεμα τωρα είναι οτι με της αλλαγες νερου θα βγαζεις νερο με ph 6,4 και θα βαζεις βρυσης με 7,6. Σταδιακά πιστευω το νερο σου θα ισορροπήσει προς το 7,6 αφου δε νομίζω το υποστρωμα να μπορεί να ριχνει το ph μια ζωη. Θα πρότεινα ψαρια που θελουν ph γυρω στο 7+ αλλα που να μπορούν να ζησουν και στο 6,5.
Συγνώμη που άργησα να απαντήσω...Είχα τρεξίματα αυτές τις μέρες. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που έψαξες το θέμα μου! Ο προβληματισμός μου ήταν σχετικά με το κατά πόσο θα κάνει κακό στα ψαράκια μου, το να τα βάλω σε 6,4 PH και να ζουν σε αυτό και στη συνέχεια, όταν θα επανέλθει το νερό στα φυσιολογικά του, να ζουν σε 7,6 PH. Από ό,τι καταλαβαίνω από την απάντησή σου, δεν θα υπάρξει θέμα. Έτσι κι αλλιώς, 3 αρσενικά γκαπάκια θα βάλω για αρχή και σκεφτόμουν να βάλω κι ένα pleco bristlenose αργότερα, που έπαθε κεραυνοβόλο έρωτα όταν τον είδε ο σύντροφός μου. Από ό,τι διάβασα σε site που έχει πληροφορίες για όλα τα ψάρια, το ενυδρείο μου πληρεί τις ελάχιστες προϋποθέσεις για ένα τέτοιο ψάρι. Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σου!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01578 seconds with 11 queries