Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-01-20, 17:41
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Μεταφορά φιάλης CO2

Θέλω να αγοράσω φιάλη CO2 και έχω κάποιες απορίες σχετικά με το χειρισμό, τη μεταφορά και την ασφάλεια.

1. Πως μεταφέρετε με ασφάλεια τη φιάλη (πχ. για αναγόμωση). Έχω δει τις σχετικές οδηγίες/κανονισμούς αλλά αυτές αναφέρονται κυρίως σε μεταφορά μεγάλου αριθμού ή και μεγέθους φιαλών. Φυσικά ο κίνδυνος είναι λίγο πολύ ο ίδιος σε περίπτωση αστοχίας της φιάλης.

2. Σκεφτόμουν να πάρω 5κιλη αφού η διαφορά δεν είναι πολύ μεγάλη και με τον τρόπο αυτό να μην χρειάζεται τόσο συχνά αναγόμωση. Η 5κιλη όμως από ότι βλέπω γεμάτη ζυγίζει περίπου 19 κιλά. Μήπως η 2κιλη είναι προτιμότερη (από την άποψη ότι μεταφέρεται ευκολότερα);

3. Κανονικά (βάση κανονισμών) η φιάλη πρέπει να στερεώνεται (όρθια) κάπου σταθερά ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος να πέσει. Τι κάνετε στην πράξη;

4. Αυτό είναι ίσως λίγο τραβηγμένο, αλλά υπάρχει κάποιος εύκολος/οικονομικός τρόπος να έχουμε έγκαιρη ειδοποίηση σε περίπτωση διαρροής (δεν μιλάω για έλεγχο διαρροής κατά την διαδικασία της σύνδεσης αλλά για τυχαία διαρροή σε ανύποπτο χρόνο). Μια τέτοια διαρροή μπορεί εύκολα να αποβεί μοιραία.


Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01381 seconds with 11 queries