Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 15-09-16, 09:56
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα, έχεις πραγματικά κάποιο πρόβλημα με τα φυτά σου, βλέπεις κάτι περίεργο σε αυτά ή η ερώτηση είναι ρητορική; Γιατί αν είναι ρητορική, εγώ αυτό που λέω είναι πως αν δεν έχουμε πρόβλημα και είμαστε ευχαριστημένοι με την ανάπτυξη που παίρνουμε απο την πρασινάδα μας σε σχέση με την λίπανση που τους δίνουμε σημαίνει ότι έχει βρεθεί η φόρμουλα, την αφήνουμε όπως έχει και δεν την πειράξουμε. Ειδικά σε ότι έχει να κάνει με τα νιτρικά η αλλαγή των οποίων μπορεί να πυροδοτήσει ένα σωρό ανισορροπίες στο ενυδρείο...
Η ερώτηση δεν είναι ρητορική, είναι απορία. Στις δύο συγκεκριμένες προτεινόμενες τιμές δεν ξεκαθαρίζει κάπου αν αυτές πάνε παρέα ή όχι, κάνω λάθος; Οσο για μένα έχω ένα πάρα πολύ μικρό πρόβλημα με ένα μόνο φυτό και μόνο στα κάτω κάτω φύλλα, μιλάω για το πολύσπερμα, όταν το κλαδεύω και αρχίζει και βγάζει παρακλάδια και φουντώνει, τα κάτω φύλλα κάνουν μικρές ψιλές τρυπίτσες τη στιγμή που το υπόλοιπο φυτό έχει τρομερή ανάπτυξη και με κάτι φύλλα ΝΑ με το συμπάθιο! Οταν λέω τα κάτω φύλλα, εννοώ αν όλο το φυτό έχει 7 στρώμματα φύλλων, τρύπες κάνουν τα 2 κάτω. Ελεγα λοιπόν μιας κι εγώ ασυνείδητα ακολουθώντας την Ε.Ι. είχα σε ισορροπία το κάλιο με τα νιτρικά (15), αν για δοκιμή μπορούσα να αυξήσω μόνο το κάλιο για να δω αν προέρχεται απ αυτό το προβληματάκι στο πολύσπερμα.

Υ.Γ. Εκτός αν αυτό συμβαίνει λόγω του φωτισμού που δεν φτάνει στα κάτω φύλλα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα κωστα μου αυτο παλι που λες είναι μυστήριο το 92 αλλαζα νερο στους δίσκους καθε 3 μηνες .
Και τα νιτρικά πως τ αντιμετώπιζες; Μυστήριο δεν είναι αυτό που λέω, την εποχή στην οποία αναφέρομαι σου είπα είχα πλαστικά φυτά και δεν ήξερα τη λέξη νιτρικά. Δεν είχα ούτε ένα τεστ, ξέπλενα τα υλικά του φίλτρου σε καυτό νερό να καθαρίσουν και τα έβαζα πάλι μέσα, να μην αναφέρω την ψαροσύνθεση, θα γελάει κι ο κάθε πικραμένος.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ : 15-09-16 στις 09:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01527 seconds with 11 queries